همزمان با سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی؛
آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و تنی چند از اساتید شاهنامه پژوه داخلی و خارجی برگزار شد.
کد خبر: ۹۶۴۲۰۷
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۸ 16 May 2021

به گزارش تابناک رضوی؛ برنامه بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی با حضور حجت الاسلام علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ جواد محدثی خراسانی، عضو شورای ادبی نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ نجم الدین گیلانی، استاد و عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد؛ علیرضا قزوه، شاعر و عزیز مهدی شاعر و پژوهشگر حوزه فردوسی با مشارکت کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد برگزار شد.

 

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن مهم شمردن برگزاری برنامه هایی با محوریت بزرگداشت شاعران بزرگ زبان و ادبیات فارسی گفت: نگهداشت زبان فارسی را مدیون فردوسی هستم چرا که او با سرودن اثر فاخری همچون شاهنامه تندیسی بر پایه کاخ رفیعی از نثر در زبان فارسی استوار کرد که پس از گذشت هزاران سال با غرور در فرهنگ زبان فارسی می درخشد.
وی با اشاره به حکیم خواندن فردوسی افزود: رهبر معظم ایران در فرمایشات خود می گویند:« حکمت فردوسی از همه جهات و نظرات درباره خدا و اسلام است. فردوسی حکیم است؛ حکمت او اسلامی است و ذره ای از حکمت زرتشتی در آن وجود ندارد. او پدر زبان فارسی و دلباخته حکمت اسلامی است و باید با این دید نگاه کنید که او تنها حماسه سرایی و پهلوان پروری نکرد بلکه در بطن اثر خود به سجایا و فضیلتهای اخلاقی پرداخته است. من موافقم از فردوسی تجلیل و حکمت او تحلیل شود که اگر با نگاه باریک، ظریف و گاهی وسیع به شاهنامه بنگرید جریان یکتا پرستی، توحید و اسلام را خواهید دید».
سبزیان گفت: اگر بعد از گذشت هزاران سال حتی افراد کم برخورد از سواد می توانند شاهنامه را بفهمند راز آن در نگاشتن زبان ساده و مردمی، مدام خواندن و حفظ این اثر از گزند تحریف و تغییر بوده است.
وی رمز هوشیاری فردوسی را خلق شاهنامه به نظم دانست و افزود: این کار باعث شد نقال خوانها شاهنامه را نسل به نسل در بین توده مردم رواج دهند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی گفت: فردوسی در شاهنامه انسان را به خداپرستی دعوت می کند و آن را یگانه راه خوشبختی می خواند، یأس و ناامیدی از رحمت الهی را بدبختی و ناسپاسی از خداوند را هراسناک می داند و هنر بزرگ اوست که این دانایی و توانایی به این شهود را به زیبایی هر چه تمامتر ترسیم کرده است.
وی با اشاره به سخنرانی برتلس، خاورشناس بزرگ روس در برنامه هزاره فردوسی در ایران افزود: رفلکس در پایان سخنرانی خود گفت:« مادامی که در جهان مفهوم ایرانی و ایران زمین وجود دارد نام پرافتخار شاعر بزرگ حکیم فردوسی جاوید خواهد ماند. فردوسی شاهنامه را با خون دل نوشت و از این طریق خریدار محبت و احترام ملت ایران شد».
علی اکبر سبزیان از کتابخانه های عمومی برای برگزاری بزرگداشت شاعران و دانشمندان ایران زمین قدردانی کرد و گفت: به عنوان فرهنگسراهای اجتماعی تمام سعی و تلاش کتابخانه های عمومی معرفی و شناساندن مفاخر ایران زمین به مردم و حفظ میراث زبان فارسی است.

 

در ادامه جلسه جواد محدثی خراسانی، عضو شورای ادبی نهاد کتابخانه های عمومی کشورضمن تشکر از نهاد کتابخانه های عمومی کشور و اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی گفت: فردوسی در نوع خود یک مجموعه فرهنگی در تاریخ ادبیات ایران است؛ در واقع فردوسی حاصل قرنها زیست خردمندانه و حکیمانه انسان است.
وی افزود: فضیلتها، ارزش ها و میراث فرهنگی در طول تاریخ در اشعار فردوسی تبلور پیدا کرده است.
محدثی خراسانی با اشاره به جهانی بودن فردوسی و شاهنامه گفت: فردوسی برگزیده ای شاخص برای معرفی ادبیات ایران به جهان است به عبارتی می توان او را شناسنامه و هویت ایران دانست.
وی رنج سی ساله فردوسی را برای سرودن شاهنامه بیشتر از یک عدد در پیشینه سه هزار ساله زیست و اخلاق جامعه ایران دانست و افزود: فردوسی همزمان با ورود اسلام و زبان عربی به ایران زیست و سعی کرد در آن وادی زبان فارسی را از ادغام با زبان های دیگر مصون نگاه دارد.
عضو شورای ادبی نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: شاهنامه و به تبع آن نقاله خوانی، اجرای نمایشنامه و داستان گویی شاهنامه ای از رسانه های قدرتمند انتقال دهنده فرهنگ ایران است.

 

علیرضا قزوه، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی هند در ادامه جلسه گفت: فردوسی همواره از حکمت گفته است و حکیم کسی است که در خردورزی کامل باشد یعنی باید آموزه هایش در حوزه دانش، علم و اخلاقیات در آموزه های زبان فارسی در نهایت باشد.
وی فردوسی را یکی از بزرگترین حماسه سرایان جهان خواند و افزود: فردوسی را می توان شاعری مدرن دانست چرا که بعد از گذشت هزاران سال از سرودن شاهنامه هنوز هم تازگی، طراوت و تأثیر خود را بر روی آدمیان حفظ کرده است.
قزوه اشعار شاعران هندی را تحت تأثیر عرفان فردوسی دانست و گفت: فردوسی در شاهنامه از بحث خرد و کلمه خرد بسیار استفاده کرده است به عبارتی ابزار کار فردوسی خرد است.
وی با اشاره به داستان فریدون افزود: خرد، دانش و شکیبایی را باید شکار کرد که مستلزم آن داشتن دین(اعتقاد)، خرد، نیک بختی(لطف الهی) و فره ایزدی(ذات انسان) است.

 

در ادامه عزیز مهدی، شاعری از هند فردوسی را یکی از بزرگترین شاعران زبان و ادب فارسی دانست و گفت: شاهنامه جزء شناخته شده ترین آثار فارسی در جهان است که می توان به جرأت سروده های حماسه ای هند را تحت تأثیر عرفان، دانش و خرد این اثر بزرگ دانست.

 

نجم الدین گیلانی، استاد و عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه فردوسی گفت: شاهنامه و فردوسی یک کتاب و کتابخانه هستند که می توان از هر بیت آن درس زندگی گرفت.
وی با اشاره به نوشتن شاهنامه در طول سی سال افزود: فردوسی از جان و ثروتش بدون هیچ چشمداشتی و فقط با نیروی عشق برای سرودن شاهنامه وقت گذاشت.
گیلانی شاهنامه را نه تنها یک اثر ادبی بلکه تاریخ نگاری از دوران زندگی او دانست و گفت: فردوسی در شاهنامه به ما می گوید اگر تاریخ را فراموش کرده اید بخوانید و بدانید که چه دورانی در زمینه نجوم، معماری، فلسفه و دین در ایران گذشته است.
وی افزود: در جهان مدرنیزه امروزی که ثروت را بهتر از علم می دانند توجه و اهمیت به شاهنامه واجب و لازم است چرا که فردوسی در بیت بیت این اثر ما را به کسب علم و دانش و خرد دعوت می کند.
این عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی گفت: شاهنامه سراسر امید است و نوید، عفیف گویی و زیبایی سخن را می توان در همه جای شاهنامه حس کرد به عبارتی فردوسی در هزاران سال قبل با سرودن شاهنامه جامعه را به علم، دانش، خودآگاهی و جنگ علم علیه ثروت دعوت کرده است.
گفتنی است در حاشیه مراسم امین قوی اندام، نقاش مشهدی به خلق پرتره ای از حکیم ابوالقاسم فردوسی پرداخت.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار