وزیر امور خارجه آلمان در نشست وزرای امور خارجه "جی ۲۰" در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، افغانستان را بزرگترین چالش پیش روی جامعه بین‌المللی دانسته و درخواست‌هایی را از دولت طالبان مطرح کرد.
کد خبر: ۹۹۶۰۲۰
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۷ 23 September 2021

به گزارش تابناک رضوی به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، وزرای امور خارجه "جی 20" در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در کنفرانسی درباره مسئله افغانستان به بحث و تبادل نظر پرداختند.

"هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان در این نشست مجازی افغانستان را بزرگترین چالش پیش روی جامعه بین‌المللی عنوان کرده و چهار درخواست را از دولت تازه تاسیس طالبان در افغانستان مطرح کرده و اظهار داشت: نهادهای امدادی بشر دوستانه باید بتوانند بدون مانع به این کشور دسترسی پیدا کنند. افغان هایی که مایل به ترک کشور هستند باید بتوانند با خیال راحت و به صورت امن این کشور را ترک کنند.

وی همچنین گفت: علاوه بر این باید طالبان از این مسئله جلوگیری کند که افغانستان دوباره به کانون تروریسم بین‌المللی تبدیل شود.

"ماس" همچنین گفت: علاوه بر این دولت باید از حقوق بشر محافظت کند و گروه های جمعیتی مختلف را هم در دولت به کار گیرد. این یک اشتباه تاکتیکی از طرف طالبان بود که در ابتدا از یک دولت به اصطلاح فراگیر صرف نظر کرد. این تصمیم حفظ ارتباط با طالبان را برای ما دشوارتر می کند.

طالبان از اواسط آگوست قدرت در افغانستان را بر عهده گرفته است. آلمان، آمریکا و دیگر کشورهای غربی البته مذاکراتی را با طالبان انجام داده‌اند، اما آن را به عنوان یک دولت مشروع به رسمیت نشناخته‌اند.

ماس در این ویدئو کنفرانس گفت: به عنوان گروه "جی 20 " ما باید نه تنها از قدرت اقتصادی بلکه از وزن سیاسی خود برای تاثیرگذاری بر تصمیمات حاکمان جدید در افغانستان استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید
افغانستان| حمله مسلحانه در ننگرهار؛ 3 نفر کشته شدند

پیام چین به افغانستان: سیاست ما عدم مداخله در امور داخلی کشورهاست

طالبان: ترکیه به همکاری دوجانبه با افغانستان ادامه دهد

طالبان بعد از به قدرت رسیدن در افغانستان تلاش می کند تا به صورت رسمی نماینده این کشور در صحنه سازمان ملل شود. وزیر امور خارجه طالبان در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل خواستار حق سخنرانی در هفتاد و ششمین کنفرانس مجمع عمومی سازمان ملل شده است.

"هایکو ماس" در سخنان خود این درخواست طالبان را رد کرده و گفت: من چنین اجرای نمایشی را در سازمان ملل مفید نمی دانم. وی تاکید کرد: به نظر من سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل چارچوب مناسبی برای پیشرفت واقعی در این زمینه نیست.

"هایکو ماس"، امروز پنج شنبه هم در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در دیداری درباره همکاری با کشورهای همسایه افغانستان شرکت خواهد کرد و بعد از ظهر امروز به حضور خود در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک پایان می دهد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار