درمشهد و در مرحله دادرسی صورت گرفت
یک گروه از آشوبگران که خودروی یک کارگر مشهدی را به آتش کشیده بودند، در حین فرایند دادرسی هزینه خسارت زدن به اموال این فرد را نقدا پرداخت کردند تا درس عبرتی باشد برای دیگر آشبوگرانی که دستورات شبکه های معاند را اجرا و امنیت عمومی و اجتماعی را هدف قرار داده بودند.
کد خبر: ۱۰۸۰۹۹۶
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۷ 07 December 2022

به گزارش تابنا‌ک رضوی، اوخر مهر ماه سال جاری بود که عده ای از اغتشاشگران و شاید افردی که تحت تاثیر خبرهای کذب و دروغ پردازی های رسانه های خارجی قرار گرفته بودند با فراخوان همان های که خودشان در ویلاهای لاکچری و مجلل ان سوی آب نشسته و برای جوان های ما تصمیم می گرفتند،به خیابان راهنمایی آمدند.
در این میان برخی لیدرها در فضای مجازی به شدت به دنبال جذب افراد خاکستری می گشتند تا بااندک شایعه ای آنها را کف میدان بکشند، برخی دیگر از تیم های آشوب که حالا تعداد زیادی از سرشاخه های آنها دستگیر و مشخص شده هرکدام برای دمیدن در آتش فتنه آموزش های خاصی دیده بودند، شب واقعه خیابان راهنمایی هدف شان بود.
عده ای از این آشبوگران آن زمان که هنوز فیلترینگ واتس آپ و اینستاگرام به طور کامل اجرایی نشده بود، پس از انجام هماهنگی های لازم و نهایی کردن زمان قرار، تجمع و آغاز آشوب های خیابانی، کوله پشتی های خود را پر از پاره سنگ و موزائیک شکسته کرده و هرکدام از سوی به محل امدند. عده ای دیگر هم کوکتل مولوتف آماده و باهمان کوله پشتی ها خودشان را به محل تعیین شده رساندند.
آن شب درحالی که نیروهای انتظامی و امنیتی ماجرا را رصد می کردند قبل از حضور این افراد به تمامی فروشگاه دار ها و کسبه خیابان راهنمایی اعلام کردند هرچه زود تر مغازه را ببندند تا امول آنها هدف خرابکاری های احتمالی این افراد قرار نگیرد و خسارت مالی متحمل نشوند.
همین امر که شاید در مراحل اولیه برای برخی کسبه این خیابان سخت و تلخ به نظر می رسید، حالا از عسل هم شیرین تر شده چرا که هیچ خسارتی به آنها وارد نشد.
**آتش زدن پراید یک کارگر برای نمایش رسانه ای!
اما وقتی آشوبگران پابه خیابان راهنمایی می گذارند با دستور لیدر های دسته چندم کف میدان، خسارت زدن های خود را به اموال عمومی و خصوصی آغاز می کنند.
در این میان عده ای با دستور لیدر های که حالا شب را داخل بازداشتگاه و زندان صبح می کنند،ابتدا تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی را از جا کنده و پس از آن به بانک ها حمله ور شدند. در ادامه تعدادی از این افراد هم نقشه از پیش تعریف شده و خسارت به اموال خصوصی را در پیش گرفتند و برای این کار وقتی دیدند کرکره مغازه ها پایین کشیده شده و عملا امکان آتش زدن آنها وجود ندارد و هر لحظه نیروی انتظامی،بسیجیان و دیگر حافظان امنیت در حال نزدیک شدن به آشبگران و محاصره آنها هستند،بازهم با دستور یکی از لیدرهای آشوب برای انکه اقداماتشان را بتوانند در شبکه های معاند گسترده نشان دهند و تصویر و خوراک رسانه دشمن را هم تامین کرده باشند، به سمت یک پراید پارک شده کنار خیابان می روند.
لیدر این جریان ابتدا از افراد آشوبگر و فریب خورده می خواهد پراید رابه وسط خیابان بکشندتا مسیر تردد مردم محل و دیگرشهروندان کاملا مسدود شود. پس از آن چند نفر با سنگ های که در دست داشتند شیشه های این پراید مدل پایین را تخریب و در نهایت آخرین پرده از اقدامات ضد امنیتی خود را که همان پرت کردن چند کوکتل مولوتف به داخل کابین این خودرو و به آتش کشیدن آن بود را اجرایی می کنند.
پس از آن از صحنه به آتش کشیده شدن خودروی مذکور تصویربرداری و برای شبکه های معاند سعودی و انگلیسی به عنوان سند افتخار ارسال و به نمایش در می آید.
وقتی آشبگران از محل متواری می شوند مالک خودرو که از روی پلاکش شناسایی و درجریان ماجرا گذاشته شده بود، به محل آمد و مشخص شد او کارگر روزمزد است. مالک خودرو که اشک از چشمانش جاری شده بود در محل بیان می کرد تمامی سرمایه و دارای اش را عاملان اغتشاش و آشوب نابود کرده اند. او همچنین از روزهای گفت که کار روزمزدی نصیبش نمی شد و برای تامین هزینه زندگی کف خیابان مسافرکشی می کرد.
**شناسایی عاملان آشوب توسط اداره اطلاعات
درحالی که مسئولان قضایی همان زمان در رسانه ها وعده جبران این دست خسارت از جیب عاملان آشوب های خیابانی را دادند، سربازان گمنان امام زمان(عج) دراداره کل اطلاعات خراسان رضوی با دستور مسئولان قضایی مرکز استان شناسایی متهمان را اغاز کردند.
مراحل چهره زنی و بررسی دیگر سرنخ های موجود درکنار اقدامات فنی و اطلاعاتی ویژه،خروجی آن منجر به شناسایی 6 متهم اصلی در ماجرای به آتش کشیدن خودروی شهروند مشهدی بود.
به محض شناسایی هویت این افراد که بین 20 تا 25 سال سن دارند، محل اختفای آنها توسط چند تیم از ماموران اداره کل اطلاعات خراسان رضوی محاصره و پس از کسب دستور مقام قضایی، عملیات دستگیری آغاز و تک به تک آنهادر پی یک سلسله عملیات دقیق و هماهنگ زمینگیرشدند.
این افراد از رفتارشان حین دستگیری مشخص بود مبهوب قدرت اطلاعاتی مدافعان امنیت شده بودند، چرا که تمامی دستورات معاندان و آموزش های داده شده به آنها برای مخفی ماندن هویتشان هم چاره ساز نبود.
**شادی شهروند مشهدی از قاطعیت دستگاه قضایی
پس از طی شدن مراحل امنیتی پرونده و شناسایی دیگر سرشاخه های مرتبط با افراد دستگیر شده هر شش نفر به دادسرای عمومی و انقلاب مشهد منتقل شدند.
وقتی پرونده آنها مورد رسیدگی قرارگرفت و مالباخته هم بامراجعه به دادسرا شکایت خود را مطرح و خواستارجبران خسارت وارده شد، متهمان که هیچ راهی برایشان باقی نماده بود درنهایت 70 میلیون تومان هزینه پرایدی که به آتش کشیده بودند را پرداخت کردند که موجی از شادی و قدردانی از قاطعیت دستگاه قضایی در رفتار مالباخته بروز کرد.
پس از اخذ این خسارت از آشبوگران که می توان آن را اولین نمونه معرفی کرد، پرونده قضایی شش آشوبگر در مرحله صدور کیفرخواست قرارگرفته است.

عقیل رحمانی

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار