رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت در مشهد:
رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از تشکیل قرارگاه توسعه نظام شبکه در کشور خبر داد و گفت: تامین سلامت همه جانبه جامعه با اولویت مناطق کم برخوردار از مهمترین برنامه‌هایی است که در این قرارگاه دنبال می‌شود.
کد خبر: ۱۰۴۳۶۵۰
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۴ 09 May 2022

به گزارش تابناک رضوی، دکتر مصطفی رضایی در اجلاس معاونین بهداشت دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، با اشاره به منویات و فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر بازسازی و تقویت نظام سلامت در راستای تامین بیشتر سلامتی مردم خاطرنشان کرد: علاوه بر نگاه ویژه مسئولان ارشد کشور در اسناد بالادستی، بر راهبردهای اساسی تقویت سند نظام شبکه طی سال جاری و سال آینده از جمله برنامه پزشک خانواده تاکید شده است.

مدیر توسعه شبکه بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تدوین سند تقویت نظام شبکه بهداشتی و درمانی کشور اظهار کرد: تامین منابع پایدار برای احداث و نگهداشت فضاهای فیزیکی ارائه خدمات و تامین تجهیزات مورد نیاز واحدهای ارائه خدمت نظام شبکه کشور، تقویت نظام تحقیقات نظام سلامت در حوزه بهداشت، ارتقاء توانمندی مدیران و کارشناسان حوزه بهداشت، ارتقاء توانمندی مدیران و کارشناسان حوزه بهداشت، تربیت نیروی انسانی گروه پزشکی از جمله برنامه‌های این سند به شمار می‌رود.

رضایی با بیان اینکه این برنامه در سال جاری به صورت پایلوت در ۱۰ دانشگاه کشور اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: موضوع جوانی جمعیت نیز از دیگر برنامه‌هایی است که به طور جدی در دستور کار قرار گرفته و برنامه‌ریزی‌های لازم نیز در این خصوص در حال انجام است.

وی با بیان اینکه بیماری های غیر واگیر یکی از چالش‌های سلامت محسوب می‌شود و بیش از ۹۰ درصد مرگ و میرها ناشی از ابتلا به این بیماری‌هاست، تصریح کرد: این آمارها نشان داد که نظام شبکه برای بسته خدمتی باید آمادگی داشته باشد و بیماری‌های غیر واگیر و عوامل خطر در راس برنامه‌ها قرار گرفته است.

مدیر توسعه شبکه بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه بلایای طبیعی و کمبود نیروی انسانی از نقاط ضعف حوزه بهداشت است، عنوان کرد: راهبردهایی برای رفع نقاط ضعف پیشنهاد شد که از آن جمله می‌توان به توسعه مراقبت‌های مبتنی بر پزشک خانواده، بهره‌گیری از بسته‌های خدمتی روزانه، استفاده از امکانات و همکاری بین‌بخشی و آشنایی با روش‌های جلب مشارکت‌های مردمی و ارتقاء فرایند انتخاب و انتصاب مدیران اشاره کرد.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، وی با اشاره به اینکه برنامه درسی دانشجویان پزشکی باید متناسب با ارائه خدمت در سطح یک باشد، گفت: توسعه استفاده از دیجیتال نوین و راهبرد ماندگاری نیروهای جذب شده در مناطق محروم، مباحث مربوط با تلی مدیسین و کنترل کیفی تجهیزات از دیگر راهبردهای این سند است .

رضایی بیان کرد: اهداف این سند بهبود ارزیابی و تضمین کیفی مراقبت بهداشتی، راه اندازی برنامه اعتبار بخشی برای ۸۰ درصد مراکز جامع خدمات سلامت، رصد شاخص‌های ارزیابی و رضایت گیرندگان خدمت، بهره‌گیری از طب ایرانی و ارتقاء نظام ثبت بازخورد و داشبورد گزارشی وضعیت شبکه‌ها، از جمله اهداف این سند است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار