رئیس نمایندگی کشوری فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر:
رئیس نمایندگی کشوری فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در نیشابور راه اندازی خانه های هلال را طرحی مبتکرانه و موثر در ارتقای سطح پاسخگویی به حوادث و رسیدن به آمادگی و جامعه تاب آور دانست.
کد خبر: ۹۶۵۲۸۲
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۶ 20 May 2021

به گزارش تابناک رضوی، عطا مرتضی محمد دورانی، در آیین افتتاح 18 خانه هلال در نیشابور که همراه با رونمایی از نقشه خطرپذیری این شهر و نیز ارائه طرح های استارت آپ(دانش بنیان) ویژه هلال احمر که در آخرین روز اردیبهشت ماه امسال در نیشابور برگزار شد اظهار کرد: مفهوم خانه هلال توانمدسازی جوامع و استفاده از مردم برای نیازهای جوامع است که در راستای استراتژی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ می باشد و وظیفه فدراسیون حمایت از هلال احمر در دستگیری از ضعیفان است.

رئیس نمایندگی کشوری فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر افزود: در بعضی از سوانح صرفا به پاسخگویی اولیه اقدام می کنیم اما می توان با مشارکت در توسعه خانه های هلال علاوه بر تقویت پاسخگویی آمادگی جوامع را هم بالا ببریم.

عطا دورانی تاکید کرد: استراتژی اصلی ما پشتیبانیگری از جمعیت هلال احمر و مدافعه گری در عرصه جهانی برای ورود کمکهای بین المللی است.

وی راه اندازی خانه های هلال را ابتکاری و موثر در پاسخگویی به حوادث و رسیدن به آمادگی و جامعه تاب آور دانست.

 همچنین دبیرکل جمعیت هلال احمر ایران گفت: خانه های هلال قدرت ما در پاسخگویی و تاب آوری را بالا برده است.

دکتر محمد حسن قوسیان مقدم با بیان اینکه در زلزله اخیر وجود خانه هلال توانست کمک شایانی برای کمک به مردم در حادثه باشد اظهار کرد: خانه های هلال در کار آفرینی و مسایل اقتصادی و اجتماعی می توانند فعال باشند و در واقع با حضور اهالی یک روستا خانه هلال با اجرای وظایف هلال احمر در گستره ای کوچکتر خدمات بسیاری را می شود ارائه بدهند.

وی افزود: با وجود خانه هلال در شهرها و مناطق بدون نمایندگی این جمعیت مردمی هم می توان خدمات هلال احمر را ارائه داد.

دبیر کل جمعیت هلال احمر افزود: استفاده از ظرفیت جهانی هلال احمر بسیار ارزشمند است و در این راستا می توان از پشتوانه های صلیب سرخ هم بهره برد.


علیرضا قامتی، معاون استاندار و فرماندار نیشابور نیز در این آیین اظهار کرد: تفکر جامعه ما نگرش جهانشمول و دستگیری از ضعفا است و بنابراین از نخستین کشورهایی هستیم که به نهضت جهانی صلیب سرخ و هلال احمر پیوستیم.

وی با اشاره به اینکه سه استراتژی اصلی را فدراسیون بین المللی صلیب سرخ در یکدهه اخیر دنبال میکند گفت: ترویج ارزشها و اصول بشردوستی که جزو اولویت های ذهنی و امور اصلی ثابت بشردوستانه ماست که توسط صلیب سرخ پیگیری می شود.

وی افزود: دومین اصل جهانی فدراسیون تاکید بر پاسخ به سوانح است که رهبر معظم انقلاب هم با رویکرد پیش بینی و پیشگیری همواره بر این مهم تاکید داشتند و لذا جمعیت هلال احمر کشورمان نیز در راستای ماموریت خودش در این زمینه فعال است.

قامتی بیان کرد: سومین مرحله بازسازی پس از سوانح است که ضرورت دارد و ایران اسلامی مددکار بسیاری دیگر از کشورها هم در این زمینه بوده که این مقوله هم جزو ارزشهای دینی ما می باشد.

وی افزود: از سوی دیگر بهبود زندگی مردم آسیب پذیر و توجه به افرادی که در حاشیه شهرها هستند از جمله اهداف اصلی هلال احمر است و برای پیشگیری از آسیبهای اجتماعی از ظرفیت های جهانی هلال احمر هم می بایست بهره برد.

مدیر کل سابق پدافند غیرعامل استانداری خراسان رضوی گفت: تهیه نقشه خطرپذیری شهرها ضرورت دارد و اما اصل اولیه در این موضوع داشتن اطلاعات اولیه دقیق است تا در 27 مخاطره ای که به خصوص استان خراسان رضوی را تهدید می کند بتوانیم آماده باشیم.

وی با اشاره به ظرفیت مناطق گردشگری در نیشابور گفت:
مناطقی که در کانون حضور کوهنوردان است می بایست در اولویت امدادرسانی هلال احمر و راه اندازی پایگاه و خانه هلال باشد.

وی پیشنهاد کرد: راه اندازی پایگاه منطقه ای در نیشابور جزو الزامات مدیریت بحران در این منطقه است و حضور اورژانس امداد هوایی نیز ظرفیت مثبت و ارزشمندی است.

معاون استاندار و فرماندار نیشابور با اشاره به کمبودها در حوزه امکانات و تجهیزات،
گفت: بسیاری از نیروها تخصص داشته و آموزش و مهارتهای امدادی را فراگرفتند اما امکانات شرط بهبود عملکرد در پاسخ به مخاطرات است.

وی افزود: نیشابور دو مرتبه در مدیریت کرونا در سالهای 99 و 1400 از وزارت بهداشت لوح تقدیر دریافت داشته که مرهون همت کلیه اعضای ستاد از جمله هلال احمر بوده است که باید قدر دانست و در جذب نیروهای توانمند ذره ای از خدمات ایشان را جبران کرد.

همچنین مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در این آیین گفت: موضوع تامین اقلام هویت بخش در خانه های هلال ضروریست و توجه و تقویت این مراکز میتواند باعث ارتقای آمادگی و تاب آوری جوامع باشد.
دکتر سید مجتبی احمدی، افزود: خانه های هلال می توانند پیوند میان توان توانمندان و نیاز نیازمندان را رقم بزنند.

همچنین هاجر چنارانی نماینده مردم نیشابور فیروزه و زبرخان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم افتتاح همزمان 18 خانه هلال در نیشابور به تشریح وضعیت اقلیمی و ظرفیتهای گردشگری منطقه زبرخان و نیشابور پرداخت.

در قسمتی از این مراسم میری، مدیر استارت آپ(دانش بنیان) و مرکز رشد نوآوری هلال احمر نیشابور به ارائه گزارش پرداختند.

بخش پایانی این مراسم به افتتاح 18 خانه هلال در جمعیت هلال احمر نیشابور اختصاص داشت که روبان افتتاح خانه های هلال ایثارگران و معلولان نیشابور طی ارتباط اینترنتی و با پیام دبیر کل هلال احمر بریده شد

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار