حجت الاسلام مروی:
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به رسالت اخلاقی قهرمانان ورزشی گفت: یک ورزشکار هنگامی که در مسابقات بین‌المللی به قهرمانی می‎رسد؛ دیگر فقط یک ورزشکار موفق نیست، بلکه دارای چنان ظرفیت و جایگاهی می‎شود که می‌‏تواند به الگوی بخشی از جامعه مبدل شود.
کد خبر: ۱۱۶۷۴۴۴
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۰ 18 May 2024

به گزارش تابناک رضوی، حجت الاسلام احمد مروی در آیین نکوداشت پیشکسوتان، مربیان، داوران، مدال آوران و ورزشکاران برتر خراسان رضوی که با حضور وزیر ورزش و جوانان همزمان با ایام دهه کرامت در حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد؛ با تأکید بر اینکه اسلام در کنار توجه به روح و معنویات به آمادگى جسمانى، ورزش و مسابقه نیز توجه دارد؛ گفت: آستان قدس رضوی به همان میزان که به زیارت و تسهیل امر زیارت و ایجاد فضاهای زیارتی توجه داشته به همان میزان به حوزه‌های ورزشی و تفریحی توجه کرده است و امکانات ورزشی فراهم شده از جمله ورزشگاه امام رضا(ع) که جزو مجهزترین ورزشگاه‌های کشور بوده، خود گواه این حقیقت است.
وی تصریح کرد: اگر وسعت حرم مطهر رضوی پس پیروزی انقلاب اسلامی از 120 هزار مترمربع به بیش از یک میلیون مترمربع رسیده؛ تقریبا به میزان توسعه حرم مطهر بناهای تفریحی و تربیتی، ورزشی، آموزشی، درمانی و خدماتی عام المنفعه نیز ساخته شده و این امری ذوقی و سلیقه‎ای نیست بلکه برگرفته شده از نگاه جامع دینی است.

تولیت آستان قدس رضوی به ارزشمندی پهلوانی در کنار قهرمانی اشاره و عنوان کرد: قهرمانی به معنای پیروزی در یک میدان و عرصه است اما پهلوانی یک مرام، منش، فرهنگ و مفهومی گسترده و مربوط به تمام عرصه‌های زندگی شده و ناشی از عمق و کمال شخصیتی است.

وی روحیه جوانمردی، مروت، دستگیری از دیگران، مسئولیت پذیری نسبت به دیگران را از جمله ویژگی‌های شخصیتی پهلوانان معرفی و بیان کرد: قهرمانی منحصر به مکان، زمان و حوزه‌ای خاص است اما میدان پهلوانی تمام کشور و عرصه آن بسیار گسترده و در همه زمان‎هاست.

حجت الاسلام مروی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره پهلوان غلامرضا تختی، در رابطه با خلق و خوی قهرمانان پهلوان توضیح داد: مروت، مناعت طبع، دستگیری، پاک دستی، چشم پاکی، نوع دوستی، صبر، شجاعت، تواضع، ایثار، بخشندگی و غیره از خصائل برجسته قهرمانان پهلوان است؛ ورزشکاران باید در کنار توجه به قهرمانی، پهلوانی را با این خصوصیات و فضیلت‌ها در خود پرورش دهند.

وی اهدای مدال قهرمان ملی به موزه آستان قدس رضوی را جلوه‎ای از پیوند قلبی یک قهرمان با ارزش‎های دینی و مذهبی دانست و عنوان کرد: باطن اهدای مدال به موزه آستان قدس پیوند میان قهرمانی و معنویت است، پیوند میان ارزش‎های مادی و معنوی است؛ پیوند یک ورزشکار با حجت و ولی خداست که بسیار ارزشمند است.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: دین و آموزه‌ها و ارزش‌های دینی در میان ورزشکاران ایرانی از گذشته‌های دور، حضور پررنگ و برجسته‌ای داشته است؛ به‌طوریکه در شکل و رسوم ورزشی ایرانیان نمادهای دینی قابل مشاهده بوده و در کردار و فتوت ورزشکاران ایرانی تأثیر داشته است که باید این ارزش‌ها و روحیه‎ها در میان ورزشکاران حفظ شود.

وی با اشاره به الگوبرداری نسل جوان از ورزشکاران؛ خاطرنشان کرد: قهرمانان ورزشی برای بخشی از جامعه به‎ ویژه جوانان الگو و سرمشق هستند و این نشان دهنده جایگاه مهم و تأثیرگذار قهرمانان ورزشی است و این وظیفه ورزشکاران را سنگین می‎کند.

حجت الاسلام مروی ابراز کرد: یک ورزشکار هنگامی که در مسابقات بین المللی به قهرمانی می‎رسد؛ دیگر تنها یک ورزشکار موفق نیست بلکه دارای چنان ظرفیت و جایگاهی می‎شود که می‌‏تواند به الگوی بخشی از جامعه مبدل شود؛ قهرمانان ورزشی معاصر می‏‌توانند با زیستی مؤمنانه برآمده مشی اهل بیت(ع)، الگوهایی ارزشی برای جامعه باشند؛ نه اینکه الگوهای پوسیده غربی را به جامعه خود تزریق کنید.

وی با تأکید بر اینکه امیرالؤمنین علی(ع) الگوی ورزشکاران است؛ افزود: قهرمانان ورزشی به سبب مرجعیتی که پیدا می‌کنند، رسالتی سنگین در انتقال فضیلت‌های اخلاقی و ارزش‌های انسانی به جامعه دارند؛ گاهی یک عمل عبادی یک قهرمان ورزشی از ساعت‎ها کار فرهنگی تأثیرگذارتر است که ورزشکاران باید این جایگاه و نفوذ را قدر و آن را برای خود یک شأن معنوی و الهی بدانند.

تولیت آستان قدس رضوی با تجلیل از حضور موفق بانوان ایرانی در میادین مختلف ورزشی ضمن رعایت موازین شرعی؛ عنوان کرد: هنگامی که یک بانوی ایرانی در میادین ورزشی بین الملل با رعایت اصول اخلاقی و چارچوب‌های شرعی حضور پیدا کرده و به قهرمانی می‎رسد، این موفقیت هم یک توفیق ورزشی است و هم به نوعی تبلیغ و ترویج فضیلت‌های اخلاقی، وقار، پاکیزگی، پاکدامنی و اخلاق نیکو در برابر عریان گرایی و حیوان گرایی غربی است و عفت یک زن ایرانی مسلمان را به جهانیان نشان می‏‌دهد و این معنا را به همراه دارد که می‌‏توان ضمن رعایت ارزش‎های انسانی، قهرمان بود.

وی با بیان اینکه ترویج برهنگی ترویج حیوانیت است نه تمدن و آزادی؛ گفت: قهرمانی ورزشکاران تزریق امید و نشاط به جامعه است، یک موفیقت و یک نتیجه رضایت‌بخش در مسابقه‌ای ورزشی می‏‌تواند شور و نشاط اجتماعی را در میان تمام ایرانیان با سلایق مختلف همراه با حس غرور و خودباوری ایجاد می‌کند.

حجت الاسلام مروی روحیه خودباوری، اعتماد به نفس، نشاط و امید را نیاز هر کشوری برای پیشرفت دانست و ابراز کرد: کشوری که فاقد روحیه خودباوری، اعتماد به نفس، نشاط و امید باشد هیچگاه به پیشرفت و خوشبختی نخواهد رسید و ورزشکاران با موفقیت‎های ورزشی روحیه غرور و خودباوری و شادی را به جامعه و نسل جوان کشور خود تزریق می‏‌کنید.

تولیت آستان قدس رضوی در پایان با اشاره به هجمه‌های فرهنگی و تبلیغاتی فراوان دشمن نسبت به نسل جوان، گفت: امروز دشمنان این آب و خاک به دنبال این هستند که نسل جوان را از ارزش‎های اخلاقی، دینی و ملی جدا کنند و هویت آن‌ها را نابود کنند؛ ملتی که فاقد هویت باشد سلطه پذیر و تسلیم است؛ قهرمانان ورزشی باید در عرصه دفاع از ارزش‌های دینی و ملی نیز نقش قهرمانی خود را ایفا کنند و با عمل خود از هویت اخلاقی، دینی، ایرانی و ملی نسل جوان صیانت کنند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار