به همت موسسه آموزش عالی غیر دولتی عطار وهمراهی تعدادی از نهاد ها وموسسات آموزش عالی استان ،آیین بزرگداشت مقام عطار نیشابوری ونکوداشت مقام عطارپژوه برجسته دکتر رضا اشرف زاده در تالار ابن هیثم دانشگاه فرهنگیان مشهد برگزارشد.
کد خبر: ۱۱۶۳۲۳۶
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۰ 16 April 2024
به گزارش  تابناک رضوی، در این همایش ادبی - فرهنگی ضمن گرامیداشت مقام شیخ فرید‌الدین عطار نیشابوری از دکتر رضا اشرف‌زاده، عطارپژوه شهیر خراسان رضوی، نیز تجلیل شد.
 
در این مراسم دکتر سید حسین مجتبوی رئیس موسسه آموزش عالی عطار به عنوان متولی اصلی این همایش در سخنانی ضمن خوشامدگویی به میهمانان در سخنانی تاکید کرد که این یک رسالت هست که ما به موضوع مفاخر کشور  بها بدهیم.
 
  همچنین اعلام کرد: موسسه آموزش عالی عطار با هماهنگی انجمن آثار مفاخر فرهنگی ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر مطالعات عطارشناسی و عطارپژوهی کشور را در دانشگاه عطار خراسان راه اندازی می‌کند.
 
دکتر تقی پور مدیریت  امور پردیس های خراسان رضوی نیز در بخشی ازین آیین با اشاره به  این یک جلسه ی عاشقانه و قلبی‌ ست،ابزار امیدواری کرد : برگزاری این محفل ها پایدار باشد،و فضاهای آموزشی وعلمی مملو از ادیبان عطار پژوه باشد.
 
 در ادامه استاد ادبیات فارسی و عطارپژوه برجسته کشور،دکتر اشرف زاده در این مراسم با خواندن ابیاتی از مثنوی عطار گفت: عشق درون مایه تمامی آثار عطار است، اکنون عشق عاشقان از زبان و دلشان فراتر نمی‌رود، بنا به فرمایش عطار، عشق باید درد و شوق داشته باشد، افراد کمی هستند که عشق را با درد و شوق حس می‌کنند.دکتر اشرف‌زاده افزود: عطار می‌گوید «انسان سایه خداست». مقام انسان در آثار عطار برجسته‌ترین مقام است. چهار مثنوی عطار، یک حرف دارد؛ او می‌گوید «انسان اگر می‌خواهی حقیقت خود را بدانی، وجود تو آیینه‌ای است که می‌تواند جلوه جمال الهی را نشان دهد و جلوه الهی را در دل خود ببیند»، امیدوارم هر که هستید، عاشق باشید که دل پاک شما جلوه گاه حضرت حق است.
 
دکتر زرقانی از اساتید ادبیات دانشگاه فردوسی نیز در بخشی از آیین با بیان این نکته که اگر عطار قرار بود شاگردی داشته باشند یکی از شاگردان عرفانی اش قطعا  دکتر اشرف زاده بودند. خاطر نشان ساخت : ابیاتی که در مختارنامه هست در مقابل افکار عرفا قرار دارد و اندیشه هایی که در مختارنامه آمده  با منظومه عرفانی سازگار نیست عطار جهان بینی خیامی دارد .
 
دکتر قیامتی استاد دانشگاه فرهنگیان نیز در سخنانی گفت : تفاوت ادیان و تفاوت مذاهب انسان هارا در مقابل هم قرار نمی‌دهد. عطار در زمان قطحی و خشکسالی بود اما آزاد اندیشانه با خدای خود گفت و گو می‌کند.  
 
تجلیل از دکتر اشرف زاده با اهدای لوح یادبود وهدیه توسط مسئولین ،شعر خوانی ابیات عطا ر،اجرای موسیقی سنتی  وپخش کلیپ وپادکست های بزگزیده ،رونمایی ازطرح کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از قسمت های دیگر این همایش ادبی وفرهنگی بود. 
 
شایسته گفتن است در این مراسم  آقای امامی نماینده(طرقبه و،شاندیز و چناران ) مجلس شورای اسلامی واستاد رجبعلی لباف خانیکی باستان شناس معروف ومدیرکل اسبق میراث فرهنگی و دکتر محمد جعفر یاحقی رئیس خردسرای فردوسی و جمع کثیری از استادان ،اعضای هیات علمی دانشگاه ها روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیر دولتی و ....حضور داشتند.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار