فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از خسارت ۷۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریالی تخلفات صید و شکار به محیط زیست استان در سال گذشته خبر داد.
کد خبر: ۱۱۶۳۱۲۴
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۱ 18 April 2024
به گزارش تابناک رضوی، در سال 1402 بیش از 1200 نفر متخلف صید و شکار در استان خراسان رضوی دستگیر شدند که میزان ضرر و زیانی که از این طریق به محیط زیست وارد شد 78 میلیارد و 600 میلیون ریال برآورد شده است.
 
وی ادامه داد: شکار پرندگان غیرمجاز نیز 516 عدد بوده که بیشترین آن کبک و کبوتر چاهی گزارش شده است، همچنین در مورد تخلفات مربوط به صید آبزیان در سطح استان نیز در سال 1402، حدود 494 عدد ماهی به صورت غیرمجاز صید شده است.
 
شعبانی عنوان کرد: شکار غیرمجاز پستانداران وحشی در استان خراسان رضوی حدود 238 رأس بوده که بیشترین شکار غیرمجاز نیز مربوط به قوچ و میش و بعد از آن کل و بز و آهو بوده است.
 
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: در خصوص جلوگیری از شروع به شکار اقدامات قابل توجهی انجام شده به طوری که از اقدام به شکار 91 مورد جلوگیری شده است و قبل از اینکه این افراد اقدام به شکار کنند، شناسایی شده، برای آنها پرونده تشکیل و به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.
 
شعبانی در بحث کشفیات مربوط به نگهداری، خرید و فروش حیات وحش، تاکسیدرمی، گفت: در سال 1402 تعداد 3144 مورد در این زمینه کشف شد که مهمترین گونه خرس سیاه بوده و بقیه گونه‌ها شامل قرقاول، مینا، لاک‌پشت آبی، طوطی سبز، میمون و غیره بوده است، همچنین در خصوص کشفیات سلاح مجاز، غیرمجاز ، جنگی و غیره در کل 225 قبضه بوده است.
 
وی ادامه داد: در خصوص آلودگی‌ها، 817 مورد تخلف شناسایی و اخطاریه صادر شد، در زمینه تخریب و تصرف هم 25 مورد تخریب شامل بوته‌کنی، شخم‌زنی برداشت شن و... شناسایی و با متخلفان برخورد شد.
 
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی خاطرنشان کرد: با توجه به خشکسالی، یکی از مهمترین موضوعات نیز تعلیف غیرمجاز دام در مراتع بوده که در این زمینه نیز در سال 1402، از چرای غیرمجاز حدود 25 هزار و 193 راس دام سبک که در مراتع به صورت غیر مجاز چرا می‌کردند، جلوگیری شد.
 
وی از برگزاری طرح‌های آموزشی خبر داد و گفت: در سال 1402 محیط‌بانان در سطح مناطق حضور پیدا کرده و حدود 23 هزار و 514 نفر ساعت در سطح استان آموزش‌های زیست محیطی برای دانش‌آموزان و مردم محلی حاشیه مناطق برگزار شد.
 
شعبانی افزود: در سال گذشته 130 هکتار از مراتع دچار آتش‌سوزی شد که بیشتر این آتش‌سوزی‌ها در کلات و درگز رخ داد و با اقدامات پیشگیرانه به موقع و برگزاری مانورهای اطفاء حریق و آموزش‌ به مردم، از گسترش آتش‌سوزی جلوگیری شد و در این زمینه سال جاری نیز اقدامات خوبی در دستور کار داریم.
 
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با اشاره به پایش‌های موفق در فضای مجازی گفت: در فضای مجازی و سایبری اقدامات خوبی انجام شده و با پایش‌های انجام شده در این بستر، 12 فقره جرم، شامل خرید و فروش پرنده، فروش لاشه حیوانات و غیره کشف شد.
 
وی افزود: آمار مربوط به تخلفات صید و شکار در سال 1402 نسبت به سال 1401 افزایش 5 تا 10 تا درصدی داشته است. در کشفیات سلاح نیز 20 درصد افزایش داشتیم.
 
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در پاسخ به این سوال که آیا جریمه‌های مربوط به تخلفات صید و شکار در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایشی داشته یا خواهد داشت، توضیح داد: در این زمینه هنوز دستورالعمل جدیدی صادر نشده است.
 
شعبانی افزود: به طور کلی در مورد جریمه‌های مربوط به گونه‌های شاخص، جریمه حیوان ماده 3 برابر حیوان نر است به عنوان مثال جریمه در نظر گرفته شده برای قوچ وحشی نر 25 میلیون تومان و جریمه قوچ ماده 75 میلیون تومان است و چنانچه این حیوان جنینی داشته باشد به همان نسبت میزان جریمه افزایش می‌یابد.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار