چهار بیمار بورگر در بازدید از دو مرکز نگهداری و کاهش آسیب معتادان در مشهد شناسایی شدند.
کد خبر: ۱۱۶۰۰۱۷
تاریخ انتشار: ۰۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۸ 23 March 2024
به گزارش تابناک رضوی به نقل از شرق‌نگار، به همت انجمن حمایت از بیماران بورگر، بازدید میدانی از کمپ ترک اعتیاد بهار زندگی و بانوان مهرآفرین، به جهت اطلاع‌رسانی و معاینه عروقی مددجویان این مراکز انجام شد.
مدیر انجمن حمایت از بیماران بورگر در خراسان رضوی به خبرنگار ما، گفت: این بازدیدها که به دعوت دو موسسه نگهداری و کاهش آسیب بانوان و آقایان معتاد که زیرنظر اداره کل بهزیستی خراسان رضوی فعالیت دارد، انجام شد.
دکتر بهاره فاضلی هدف از این بازدید را بررسی و معاینه مددجویان این مراکز عنوان کرد و افزود: در این بازدید، چهار مورد بیماری بورگر در میان افراد حاضر در این مراکز شناسایی و پس از شرح بیماری و اهمیت ترک سیگار به این بیماران، داروهای لازم شامل گشادکننده عروقی (پلتال)، ضد لخته (آپیکسابان)، و ترک مصرف سیگار (وارنیکلین)، توسط انجمن حمایت از بیماران بورگر تهیه و تحویل آن‌ها گردید.
 
وی یادآور شد: با توجه به ابتلا ۲ بیمار از ۵۰ مددجو حاضر در کمپ آقایان که در جلسه اطلاع‌رسانی حضور داشتند و شناسایی ۲ مورد بیماری از ۴۵ مددجو در کمپ بانوان، به نظر می رسد شیوع بیماری بورگر بیش از میزان مورد انتظار بوده و بایستی شیوع این بیماری در منطقه خراسان رضوی به‌صورت ویژه بررسی گردد.
 
وی ادامه داد: همچنین باتوجه به هزینه بالای داروی وارداتی پلتال که داروی اصلی بیماران بورگر می‌باشد، بایستی اقدامات مناسب در جهت جلب حمایت وزارت بهداشت به‌منظور تهیه مقرون به‌صرفه‌تر این دارو صورت گیرد.
 
شایان ذکر است، بیماری بورگر، نوعی بیماری عروق اندام‌ها به علت افزایش حساسیت به ترکیبات موجود در تنباکو است که می‌تواند باعث قطع عضو نیز شده و بروز آن در مردان جوان سیگاری ۲۵ الی ۴۵ سال شایع است اما در سال های اخیر و با افزایش مصرف سیگار این بیماری در خانم های جوان نیز مشاهده شده است.
 
کمال حسینی
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار