معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی:

کتابداران شاهرگ حیات فرهنگی جامعه هستند

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی در آئین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار از کتابداران به عنوان قلب تپنده، مغز متفکر و شاهرگ حیات فرهنگی جامعه یاد کرد و بر تمرکز فعالیتها بر اصل ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی تاکید کرد.
کد خبر: ۱۱۳۸۹۸۱
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۹ 20 November 2023

به گزارش تابناک رضوی، حجت گنابادی نژاد، معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی در آئین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار و ولادت حضرت زینب کبری(س)، گفت: به تمامی عزیزانی که در سنگر کتابخانه‌های عمومی توفیق خدمت می‌نمایندو به ارائه خدمات می‌پردازند، خداقوت عرض کرده و ادای احترام وحق شناسی دارم.
وی اظهار کرد: قدر و منزلت کتاب و کتابخوانی شاید در غبار زندگی امروز ما قدری مورد کم توجهی قرار گرفته است؛ اما اصالت و ارزش این مسئولیت همچنان در جامعه باقی است. با بررسی هر تمدن و اندیشه‌ای و نگاه به افق موفقیت آنان، اگر بخواهیم در جایگاه تراز برآئیم، باید نسبت آن تمدن را با کتاب و کتابخوانی بسنجیم. تفاوتی ندارد با چه گرایش و نگاه ارزشی به این مسئله نگاه کنیم، مهم این است که از جایگاه کتاب نکاهیم.
گنابادی نژاد با اشاره به شخصیت جهادی و فرهنگی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، گفت: در کنار تمامی مجاهدتهای کم بنظیر ایشان برای امنیت منطقه معتقدم به ویژگیهای فرهنگی این شهید توجه کافی و وافی نشده است. همرزم ایشان، در خصوص کتابخوانی حاج قاسم می‌گوید، حاج قاسم کتابهایی را که به او می‌دادم، می خواند و با درج یادداشت دوباره به من می‌داد. سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، مجاهدی بود که نگاه ویژه‌ای به کتاب و کتابخوانی است.
وی همچنین با اشاره به شخصیتهای برجسته فقهی و مبارزاتی همچون مرعشی نجفی و احمدشاه مسعود از وجوه فرهنگی آنان نیز گفت و افزود: معتقدم امروز در شرایطی زندگی می‌کنیم که به دلایلی همچون تغییر سبک زندگی، گسترش فضای مجازی، رسانه و ... باید نگران کتاب و کتابخوانی باشیم و آن را از چرخه زندگی نکاهیم.
معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: قلب تپنده و شاهرگ هر جامعه موفقی کتاب و کتابخوانی است. امروز اگر آئینی برگزار شده است که به واسطه آن از کتابداران و فعالان حوزه کتاب قدردانی شود، باید در این تراز و توصیف ارج نهادیم که قلب تپنده، مغز متفکر و شاهرگ حیات فرهنگی جامعه، بدون شک کتابداران هستند. تاکید می‌کنم برای موفقیت در هر عرصه‌ای باید برای کتاب و کتابخوانی تلاش کنیم.
وی اظهار کرد: یکی از افتخارات فرهنگی ایران زمین است که در پیشینه تاریخی خود همواره کتاب را اعلای جایگاه خود قرار داده است. مشهدالرضا(ع) مفتخر است که نخستین، قدیمی‌ترین و ممتازترین فعالیت فرهنگی با بیش از 4 قرن فعالیت در آستان قدس رضوی انجام شده است.
گنابادی نژاد با بیان اینکه دومین استان در حوزه نشر و چاپ هستیم، گفت: این عناوین و مقامها باید برای رسیدن به قله تمدن نوین اسلامی باشد. کتابداران افسران توانمند، متفکر و با اخلاقی هستند که می‌توانند نسل جدید و خانواده‌ها را برای رسیدن به قله‌های موفقیت با کتاب و کتابخانی تجهیز کنند.
حجت گنابادی نژاد، معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی افزود: به شرایط موجود اکتفا نکنید، به بررسی افقهای در پیشرو پرداخته و در رفع موانع موجود اهتمام ویژه داشته باشید. در حوزه خیرین نیز برای موفقیت بیشتر باید نگاه فرا استانی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه سالانه میزبان بیش از 30 میلیون زائر هستیم پیشنهاد داد: اماکان اقامتی می‌تواند مجهز به ایستگاه‌های مطالعه شوند. با برنامه ریزی برای رسیدن به قله‌های دانش باید پیگیری و چاره اندیشی لازم را داشته باشیم.
معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی نیازمند یک سند هستیم و هیچ دستگاه و قشری در این حوزه نباید بدون مسئولیت باشد. این آمادگی را داریم تا با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی این سند را آماده سازی کرده و با استفاده از ظرفیت ارزشمند کتابداران خلاء موجود در حوزه کتاب و کتابخوانی را پشت سر بگذاریم.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد همگی ما خادمان واقعی فرهنگ، کتاب و دین باشیم.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار