مردم شهر مشهد از اختصاص بودجه شهر به ورزش های قهرمانی و حمایت تیم های خصوصی جای حل مشکلات شهر و حاشیه آن گلایه دارند.
کد خبر: ۹۷۹۴۷۳
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۹ 18 July 2021

تابناک رضوی: با دریافت گلایه های متعدد مردمی از نحوه هزینه کرد بودجه شهرداری مشهد که اول قراربود کمبود های شهر و حاشیه آن را مرتفع کند اما امروز به صورت میلیاردی درآمدهای شهری که از شهروندان ضعیف و قوی از نظر تمکن مالی دریافت وخرج برخی تیم های ورزشی خصوصی شده، دست به کار می شویم و تلاش می کنیم تا ابتدا به اسنادی دست پیدا کنیم که نشان دهده شهرداری مشهد درقالب های مختلف به چه تیم های کمک های نجومی کرده است.

**پول شهر صرف ورزش قهرمانی جای همگانی


چندروزی تیم رسانه ای قدس پیگیری ماجرا را در دستور کار قرار دادو موفق شد لیست و اسامی تعدادی از حمایت های مالی که شهرداری مشهد تحت عنوان تفاهم نامه به تیم های ورزشی کرده بود را استخراج کند. از سوی دیگر پیگیری های ما نشان می داد که شهرداری می بایست حمایت از ورزش های همگانی را در اولویت کاری خود قرار می داد چرا که منفعت آن تمامی جامعه را تحت پوشش قرار می داد نه اینکه با حمایت از ورزش های قهرمانی که تعداد زیادی از آنها به صورت خصوصی مدیریت می شوند و بسیاری از آنها فراوانی مخاطب هم ندارند، مورد حمایت قرار بگیرند.
با این حال در لیستی که در اختیار روزنامه قدس قرار دارد و نام 25 تیم مورد حمایت قرار گرفته شده دیده می شود می توان به قدرت گفت که ازیک ورزش همگانی حمایت نشده است، آمده است:حمایت از باشگاه بسکتبال... جهت حضور در لیگ برتر به مبلغ 200 میلیون تومان،حمایت از تیم فوتسال...جهت شرکت در لیگ برتریک میلیارد و 200 میلیون تومان، حمایت از تیم... بانوان و آقایان برای شرکت در مسابقات کشوری 100 میلیون تومان، حمایت از تیم فوتسال بانوان هیات فوتبال خراسان رضوی برای شرکت در مسابقان لیگ برتر یک میلیارد و 200 میلیون تومان، حمایت از هیات کشتی خراسان رضوی در برگزاری مسابقات کشتی 150 میلیون تومان، حمایت از تیم دو و میدنی خراسان رضوی برای شرکت در مسابقات کشوری 100 میلیون تومان، حمایت از تیم شنا و شیرجه خراسان رضوی 100 میلیون تومان، حمایت در استعداد شناسی تیم کشتی200 میلیون تومان، حمایت از تیم فوتبال... در لیگ برتر یک میلیارد و 400 میلیون تومان، حمایت از هیات هندبال جهت حضور در لیگ برتر200 میلیون تومان، حمایت از تیم والیبال ... جهت حضور در مسابقات کشوری یک میلیارد میلیون تومان، حمایت از تیم آموزش و پروش خراسان رضوی جهت اعزام تیم دانش آموزی دو و میدانی به کشور کرواسی 100 میلیون تومان، حمایت از تیم فوتسال بانوان استان جهت شرکت در لیگ برتر یک میلیارد تومان، حمایت از باشگاه خصوصی ... برای حضور در مسابقات کشوری 800 میلیون تومان، حمایت از تیم هندبال دختران خراسان رضوی 400 میلیون تومان، تفاهم نامه هیات کشتی 500 میلیون تومان، حمایت از تیم بسکتبال... جهت حضور در لیگ برتر 300 میلیون تومان و...
اینها قسمتی از واقعیت های هزینه کرد پول مردم شهر توسط شهرداری مشهد بود که به دست مارسید و همانطور که گفته شد اکثر آنها به جای صرف در ورزشهای همگانی ( پیاده روی، دوچرخه سواری، کوهپیمایی، دوهای عمومی و ورزش های بومی و محلی و...) به ورزش های قهرمانی که زیر نظر اداره کل ورزش و جوانان استان(متولی حمایت از آنها) می باشند و همچنین باشگاه های خصوصی، پرداخت شده است. در حالی که نام یکی از اعضای شورای شهر مشهد هم در این ماجرا تحت عنوان نماینده تامین کننده این هزینه ها دیده می شود، برای آنکه نظر مردم شهر را در این زمینه بدانیم راهی سطح شهرمی شویم و با تعدادی گفتگو می کنیم.


**مردم هم منتقد به این شیوه هزینه کرد

اولین نفر خانم جوانی بود که علاقه ای نداشت نامش فاش شود و همراه دختر حدودا 12 ساله اش به ابتدای خیابان راهنمایی آمده بود، لیست حمایت های مالی شهرداری مشهد از ورزش های قهرمانی و تیم های خصوصی را مشاهد می کند و نظرش را در این زمینه بیان می کند: کاش این پول ها به مناطقی مانند پنج تن که ما زندگی می کنیم و به نوعی میان مناطق کم برخوردار هزینه می شد و مشکلات آسفالت، فضای سبز و سرانه ورزشی قشر ضعیت مرتفع می شد.
نفر بعد که جوانی حدودا 30 ساله بود هم پس از دیدن لیست حمایت های شهرداری از تیم های مذکور بیان داشت: فکر نمی کنم با این کار اولیت های مورد نیاز شهری مرتفع شده باشد. در این موضوعاتی که هزینه شده من شهروند نقشی نمی توانم داشته باشم و اگر این ارقام در ورزش های همگانی که مرتبط با شهر است هزینه می شد بهتر بود. من شهروند اگر پولی تحت عنوان عوارض و ... به شهرداری پراخت می کنم دوست داریم نتیجه آن را لمس کنم. مانمی دانیم این پول ها در تیم های خصوصی چگونه هزینه شده است.
یکی دیگر از شهروندان که عدد میلیاردی حمایت از یک تیم فوتبالی را دید گفت: من اهل فوتبال نیستم، اما بهتر بود همین پول را هزینه خیلی کارهای بهتر می کردند، وقتی بیشتر درآمد شهرداری از مردم شهر است، بهتر این است که هزینه آن هم برای مردم شهر باشد.اگر آن تیم خصوصی سرمایه و توان ندارد نباید وارد گود شود. آنها اگر مقامی هم کسب کنند شادی اش برای عده ای خاص است. دونفر دیگر از عابران پیاده که متوجه ماجرا شدند هم ضمن گلایه از نحوه هزینه کرد سرمایه شهری بیان داشتند که آنقدر در حاشیه شهر و برخی مناطق شهری کمبود وجود دارد که می توان اولویت را حل آن مشکلات قرار داد، مانند کمبود در سیستم حمل و نقل عمومی، کمبود زمین بازی برای نوجوانان و جوانان، بنده موافق با این کار نیستم، این هزینه اگر برای احداث کتابخانه ها و ورزش های همگانی صرف می شد بهتر از آن بود که میلیاردی و تحت عناوین مختلف از تیم های که هیچ خروجی برای ما ندارند حمایت شود.به عنوان مثال طرح خوب دوچرخه سواری در شهر را گسترش بدهند به نفع همه است.
**آیاشهرداری به وظیفه اش عمل کرد؟
حال با این اوصاف مسلما شهرداری هم برای هزینه کرد در این زمینه مصوبه شورای شهر مشهد را اخذ کرده است،اما باید بررسی شود که آیا وظیفه آنها حمایت از باشگاه های که نهاد متولی دارد و حتی خصوصی اداره می شوند بوده یا افزایش سرانه ورزش های همگانی شهر که نفع آن دایره وسعت به مراتب بالاتری دارد.
عقیل رحمانی

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین