آیین تجلیل از نویسندگان بومی استانهای خراسان رضوی، جنوبی، شمالی و سمنان به همراه معرفی آثار آنها در قالب ویژه ‌برنامه «از تبار قلم» برگزار می‌شود.
کد خبر: ۹۷۸۴۶۵
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۶ 14 July 2021

به گزارش تابناک رضوی، آیین تجلیل از نویسندگان بومی و معرفی آثار آنها با حضور منصور انوری از خراسان رضوی، يوسف متولي حقيقي از خراسان شمالی؛ محمدامین ناصح از خراسان جنوبی و اسماعيل همتي از استان سمنان در قالب ویژه ‌برنامه «از تبار قلم» با محوریت و میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار می‌شود.
با توجه به رویکرد اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در ارج نهادن به منزلت، قداست و حرمت قلم و صاحبان آن، همزمان با ایام شکل‌گیری محافل ادبی نهاد و گروه‌های موضوعی در یک سال گذشته و همچنین مناسبت‌هایی از قبیل روز قلم و روز ادبیات کودک و نوجوان، ویژه‌برنامه تجلیل و قدردانی تعدادی از فرهنگ‌مداران این حوزه در استان‌های مختلف با عنوان «از تبار قلم» برگزار می‌شود.
از جمله معیارهای انتخاب نویسندگان در این ویژه‌برنامه، دارا بودن شاخص‌هایی چون تعداد تالیفات ارزشمند و تاثیرگذار در حوزه موضوعی، دارا بودن ویژگی‌های برتر آثار منتشره از نویسندگان در ۵ سال گذشته، استقبال عمومی از تالیفات نویسنده و همچنین داشتن تناسب و ویژگی‌های لازم برای خرید و ارائه آثار در کتابخانه‌های عمومی استان است.
نویسنده خراسان رضوی، منصور انوری متولد 1334 از توابع نیشابور است که نویسندگی را با داستان کوتاه «بی بی سی» در سال 1364 آغاز کرد.
از جمله آثار منصور انوری می توان به مصافحه با ارواح، جاده جنگ (مجموعه 12جلدی)، از عشقاباد تا عشق آباد (2 جلدی)، کتاب بر فراز آشیانه عنقا(درباره شهید کاوه) و قربانگاه عشق (بیوگرافی شهدای خراسان) نام برد.
وی به واسطه نگارش کتاب «جاده جنگ» موفق به کسب جایزه های کتاب فصل، قلم زرین،کتاب سال و جایزه یکصد و ده سکه ای جلال آل احمد شد، همچنین برای کتاب «از عشقاباد تا عشق آباد» برنده دوم رمان انقلاب و در بخش شایسته چاپ‌های آستان قدس رضوی (ع) رتبه نخست را کسب کرده است.
مهمترین اثر منصور انوری و طولانی رمان تاریخ ایران با عنوان «جاده جنگ » است که حاصل سه دهه تلاش وی برای نگارش رمان مخصوص انقلاب اسلامی بوده است. او معتقد است هر انقلابی رمان مخصوص به خود را دارد؛ با توجه به همین امر بعد از پیروزی انقلاب شروع به نگارش طولانی‌ترین رمان ایرانی کرد.
علاقمندان می توانند شنبه 26 تیرماه 1400 ساعت 10:30 صبح از طریق لینک https://www.skyroom. https://www.skyroom.online/ch/nahaad/mahafel به عنوان مهمان ویژه برنامه «از تبار قلم» را مشاهده نمایند.
گفتنی است برگزاری ویژه‌برنامه «از تبار قلم» در ادامه رویکرد نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در توجه به اهمیت و ارج‌گذاری به نویسندگان و اهالی فرهیخته دانش و نخبگان کشور به عنوان یکی از شاخص‌های اقتدار فرهنگی برگزار می‌شود. رویکردی که پیش از این با برگزاری برنامه‌هایی چون «چهل قلم» و «راویان بالندگی» مورد توجه این نهاد بوده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین