مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی اعلام کرد:
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: «تاکنون 317 کسب و کار حوزه گردشگری و صنایع دستی در سامانه دریافت تسهیلات ثبت نام کرده اند  و هم چنان ثبت نام ادامه دارد.»
کد خبر: ۸۷۵۷۵۲
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳ 15 July 2020

به گزارش تابناک رضوی ابوالفضل مکرمی‌فر در هفتمین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی با اعلام این خبر افزود: متقاضیان دریافت تسهیلات کرونا در حوزه گردشگری و صنایع دستی تاکنون برای 750 میلیارد ریال ثبت نام کرده اند که 17 میلیارد ریال پرداخت شده است البته تعدادی از این پرونده ها به بانک رفته است  و بانک نیز با توجه به رعایت پروتکل ها پرداخت را انجام می دهد.»

او با بیان این که در بیش از 2300 تاسیسات گردشگری استان بیش از 10 هزار نفر به صورت مستقیم اشتغال داشته اند، تصریح کرد: پیشنهاد می شود گروه کاری زیرمجموعه ستاد اجرایی خدمات سفراستان ایجاد شود و برای برون رفت از این وضعیت گفت و گو، تبادل نظر و چاره اندیشی شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با اشاره به نظارت های شدید بر تاسیسات گردشگری و واحدهای بین راهی و بین شهری به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی، تصریح کرد: تعداد 2 هزار و 37 مورد نظارت و بازرسی از تاسیسات گردشگری از ابتدای سال جاری با همکاری پلیس اماکن و تشکل های گردشگری در امر پروتکل ها و دستورالعمل های ستاد استانی و ملی کرونا انجام شده است.

مکرمی‌فر گفت: تعداد 1836 مورد بازدید و بازرسی توسط کارشناسان و بازرسان این اداره کل و 206 بازدید نظارتی توسط کمیته اجرایی با اداره اماکن پلیس از ابتدای سال تاکنون انجام شده است.

او افزود: طی این بازدیدها 189 مورد تذکر، 130 اخطار، 318 مورد جلوگیر یاز فعالیت، 383 مورد رسیدگی به شکایت و 99 مورد تمدید پروانه، 11 مورد صدور پروانه و 19 مورد نیز منجر به پلمب و تعلیق شده است.

هم چنین در ادامه یوسف بیدخوری رئیس کمیته اسکان و رفاه ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی گزارشی از وضعیت اسکان زائران و مسافران در استان ارائه کرد و گفت: از 241 هتل دارای پروانه بهره برداری در استان 71 هتل فعالیت می کنند و متوسط اشغال نیز 12.7 درصد است و تقریبا دوسوم هتل‎ها تعطیل هستند.

او ادامه داد: هم چنین از 308 هتل آپارتمان دارای پروانه بهره‌برداری دراستان، تعداد 65 واحد فعالیت می کنندکه متوسط اشغال آن ها 11 درصد است.

بیدخوری با بیان این که از 381 مهمانپذیر استان تعداد 82 واحد فعال است و متوسط ضریب اشغال آن‌ها 10 درصد است، افزود: هم چنین از 608 خانه مسافردارای مجوز از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تعداد 162 خانه مسافر با ضریف اشغال 10 درصد است.

 معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: «هم چنین از 411 دفتر و شرکت خدمات مسافرتی استان تعداد 206 دفتر و شرکت به صورت محدود فعالیت می کنند.

بیدخوری با ارائه آمار دیگر تاسیسات گردشگری تعطیل و فعال استان تصریح کرد: از مجموع 2255 واحد تاسیسات گردشگری تعداد 784 واحد فعال و بقیه تعطیل هستند.

رئیس کمیته اسکان و رفاه ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی گفت:  از 118 هزار و 830 تخت استان به طور متوسط در هر شبانه روز فقط 6هزار و 678 نفر تخت اشغال است.

 

هم چنین در این جلسه سیدمرتضی احتشام‌فر نماینده دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی در مراکز اقامتی تاکید کرد.

هم چنین  حسین شرافتی راد مدیر کل دفر امورامنیتی و انتظامی استانداری خراسان رضوی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای رعایت پروتکل های بهداشتی گفت: نظارت بر اماکن پر خطرانجام می شود و در مرحله اول تذکر شفاهی داده می شود و در مرحله بعد اقدامات جدی تری انجام می شود.

او افزود: مجموعه اقدامات انجام شده در ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونا در استان موجب شدهه تا بیشتر مردم در مراجعات و استفاده از اماکن و سرویس های عمومی از ماسک استفاده کنند.

او از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان برای همکاری در طرح نظارت ب اجرای پروتکل های بهداشتی و رعایت استفاده از ماسک و ... قدر دانی کرد.

محمد صادق براتی  معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی در پایان این جلسه گفت:  با اقدامات انجام شده عملکرد ستاد اجرایی خدمات سفر بسیار خوب بوده و مدیریت بحران کرونا در استان خراسان رضوی به نحو شایسته ای پیش رفته است و امیداورم این اقدامات تداوم پیدا کند.

او یادآور شد: تا پایان خردادماه در دستور العمل نحوه استفاده کسب و کارهای حوزه گردشگری مشکل داشتیم و این کسب و کارها نمی توانستند در سامانه برای دریافت تسهیلات ثبت نام کنند که با پیگیری ها مشکلات اساسی به خصوص بنگاه های حوزه گردشگری بر طرف شد.

او تاکید کرد: ثبت نام از متقاضیان دریافت تسهیلات تا پایان تیرماه انجام خواهد شد و بانک ها تا پایان مرداد ماه پرداخت خواهند کرد، دستگاه های اجرایی که باید تائید کنند فرآیند تائید را تسریع کنند.

براتی یادآور شد: براساس اعلام اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان میزان خسارت در حوزه گردشگری برای ماه های اسفند 98 و فروردین و اردیبهشت 99حدود 10 هزار و 670 میلیارد ریال بوده است.

او با اشاره به بازگشت وضعیت قرمز به استان گفت: در بحران کرونا مدیریت خوبی در استان و کشور صورت گرفت و خسارت ها به حداقل ممکن رسید اما با تداوم شرایط، رعایت نکردن پروتکل ها باعث شد تا دوباره وضعیت استان قرمز شود.

براتی گفت: اگر چه امید داشتیم خسارت های نوروز را در تابستان جبران کنیم که برنامه ریزی هم در حال انجام بود و طرح هایی هم ارائه شد با توجه به اعزام نشدن کاروان ها به حج، برنامه سفرهای کاروان به مشهد را در دستور کار داشتیم و اگرشرایط فراهم شود حضور کاروانی زائران خارجی و داخل برای جبران خسارت آمادگی داریم و همه این برنامه ها منوط به تائید ستاد ملی و ستاد استانی پیشگیری و مبارزه با کروناست.

وی تصریح کرد: ممنوعیت ورود زائران جزو اختیارات این ستاد نیست، که در حال حاضر ممنوعیت نداریم و محدودیت هایی داریم که اعمال می شود.

براتی درباره شیوع کرونا از طریق واحدهای اقامتی گفت: اشتغال تخت ها قابل توجه نیست و از 118 هزار تخت آن هم حدود 6 هزار تخت اشغال است و مراکز اقامتی مختلف از 10 تا 12 درصد اشغال تخت دارند.

 جانشین رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی یادآورشد:  برابر گزارش های کمیته های نظارتی رعایت پروتکل ها در اماکن مذهبی به ویژه آستان قدس و بقاع متبرکه و اماکن اقامتی استان به نخو بسیار مطلوبی انجام می شود.

براتی با بیان این که نظارت ها تشدید برخورد جدی و قانونی با واحدهای متخلف انجام خواهد شد، اظهار کرد: با توجه به حساسیت سلامت مردم هیچ گونه اغماض و گذشت صورت نخواهد گرفت.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: ممنوعیت  پذیرش در مهمانسراها و زائرسراها دولتی هم چنان ادامه دارد و با توجه به شرایط کرونا در استان هم چنان این ممنوعیت وجود دارد فعلا از زائرسراها و مهمانسراها استفاده نکنند.

او گفت: کمیته های ستاد خدمات سفر هم برای شرایط فعلی و هم برای شرایط بعد کرونا که به محض این که واکس آن تولید یا از بین برود با توجه به اشتیاق زیارت حضرت رضا(ع) سیل مشتاقان به مشهد زیاد خواهد بود باید برای میزبانی شایسته آمادگی داشته باشیم، ستاد خدمات سفر برای شرایط کرونایی فعلی و بعد از آن آماده خواهیم شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار