رئیس پلیس فتای خراسان رضوی از دستگیری هکر اطلاعات مسافران هتل‌های مشهد مقدس خبر داد.
کد خبر: ۸۰۸۱۵۶
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۶ 24 December 2019

به گزارش تابناک رضوی، سرهنگ جواد جهانشیری از شناسایی و دستگیری هکر اطلاعات خصوصی مسافران یکی از هتل‌های سرشناس مشهد خبر داد و اظهار داشت: پس از گزارش مدیران این هتل مبنی بر اینکه یک هکر فصد فروش اطلاعات شخصی مسافران را به یکی از شرکت‌های گردشگری دارد، مسئولیت بررسی این پرونده، شناسایی و دستگیری متهم آن برعهده پلیس فتای استان قرار گرفت. 

 

وی افزود: پس از مراجعه به بخش انفورماتیک هتل، کارشناسان اداره تشخیص جرایم سایبری پلیس فتای استان موفق به کشف شکاف امنیتی موجود در دیتابیس اطلاعات مسافران شدند و با رهگیری آیدی فرد مهاجم، هویت هکری که اطلاعات خصوصی مسافران هتل را به سرقت برده و قصد فروش آن را داشت، محرز شد.

 

 

رئیس پلیس فتای خراسان رضوی در پاسخ به سئوالی مبنی بر چگونگی دستگیری متهم پرونده خاطرنشان کرد: یکی از مراحل پیچیده این پرونده، مرحله دستگیری هکر بود؛ جایی که ما متوجه شدیم هکرِ تحت تعقیب به صورت لحظه‌ای در حال تغییر موقعیت مکانی خود بوده و لذا رهگیری موقعیت جغرافیایی او تأثیری در پروسه دستگیری متهم ندارد؛ بنابراین براساس هماهنگی‎های قضایی صورت گرفته، اکیپی از کارشناسان عملیاتی پلیس فتا عملیات فنی دستگیری را آغاز کردند.

 

وی ادامه داد: هکرِ 31 ساله‌ای که در این پرونده دستگیر شد، در تحقیقات تکمیلی از وی محرز گردید که پیش از این، یکی از کارکنان هتل بوده است که در زمان فعالیت خود در بخش پذیرش و تشریفات، از باگ موجود در سیستم‌ها سوء‌استفاده کرده و پس از تعریف دسترسی برای خود، اطلاعات موردنظر خود را برداشت کرده است.

 

‌جهانشیری در تشریح این پرونده گفت: پس از دستگیری متهم، خودروی وی موردبازرسی قرار گرفت و یک دستگاه تبلت به صورت جاساز از وی کشف شد. با بررسی تبلت متهم در آزمایشگاه‌های فنی پلیس فتا مشخص شد که فایل حاوی اطلاعات خصوصی زائران حریم رضوی به صورت حرفه‌ای و بسیار زیرکانه‌ای در آن پنهان شده است.

 

وی ‌با یادآوری الزامات امنیتی هتلداری هوشمند به هتل‌داران مشهدی ابراز امیدواری کرد‌ با به‌روزرسانی آنتی‌ویروس سیستم‌ها از مبادی رسمی آن و هم چنین بهره‌گیری از فایروال‌های قوی در کنار مسدودسازی پورت‌های سیستمی و تعریف ریجستری‌های مشخص به پرسنل شاغل در بخش‌های مختلف هتل، می‌توان از دستیابی هکرها و سارقان به اطلاعات خصوصی مسافران جلوگیری کرد و امکان بهره‌مندی زائران حرم مقدس امام هشتم را از امنیت سایبری فراهم کرد.

منبع: تسنیم
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
وبگردی
آخرین اخبار