تا پايان سال جاري؛
جانشین مدیرکل راه و شهرسازي خراسان رضوي از نصب 39 دستگاه شتابنگار نسل جدید در استان خراسان رضوی خبر داد.
کد خبر: ۷۸۵۴۹۴
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۷ 05 October 2019

به گزارش تابناک رضوی به نقل از اداره ارتباطات و اطلاع رساني اداره كل راه و شهرسازي خراسان رضوي، محمدرضا مهردوست در خصوص روند توسعه شبکه شتاب نگاری استان اظهار کرد: مرکز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازي در فرصت بوجود آمده در زمان برجام با بودجه های تخصیص یافته دولت موفق به خرید ۵۶۲ دستگاه نسل چهارم جدید شتاب نگار گردید و در حال حاضر ۱۰ عدد از این دستگاه ها در شهر مشهد و ۱۵ عدد در نیمه جنوبی و مرکزی استان نصب شده است و 14 دستگاه ديگر نيز از مركز تحقيقات اخذ مجوز شده و در سال جاري در شهرستان هاي استان نصب خواهد شد که مجموعا 39 دستگاه شتابنگار نسل جديد تا پايان سال 98 در استان خواهيم داشت كه این مهم توفیق بزرگی برای استان و جامعه مهندسی محسوب می شود.

وي اظهار داشت: این موفقیت میسر نمی شد مگر با مشارکت اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل اداره کل راه و شهرسازی استان و شهرداری مشهد و در حال حاضر امید است با مساعدت شهردار کلان شهر مشهد، اعضای شورای شهر و مرکز تحقیقات متولی شبکه شتاب نگاری در آینده نزدیک بتوان تعداد دستگاه های شهر مشهد را به ۳۰ عدد افزایش داد تا مشهد اولین شهر هوشمند در این زمینه گردد.

وي تصريح كرد: در حال حاضر کل استان دارای ۸۰ دستگاه شتاب نگار می باشد که امید می رود با توجه به وضعیت لرزه خیزی استان این تعداد به دو برابر افزایش پیدا کند.

در ادامه اين جلسه مهندس شریفی نماینده اداره کل زمین شناسی، مهندس اکلملی ریاست گروه پدافند غیرعامل و بحران شهرداری مشهد و دکتر بیت اللهی مدیر بخش زلزله شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی سخنراني كرده و به تشريح نكاتي همچون نیاز به مشارکت دستگاه ها خصوصاً شهرداری مشهد در انجام تهیه نقشه خطرپذیری شهر مشهد و ارزیابی ریسک، دعوت از نهادها و ارگان های مرتبط جهت هم‌افزایی و مشارکت در تهیه نقشه خطر پذیری شهر مشهد، پرداخته شد.

گفتني است شتابنگار همانطور كه از اسم آن پيداست دستگاهي است كه شتاب حاصل از جنبش پوسته زمين را به ثبت مي رساند و اطلاعات و داده هاي حاصل از آنها در هنگام رويداد زمين لرزه كه شتابنگاشت ناميده مي شود در مهندسي زلزله از اهميت زيادي برخوردار است. از شتابنگاشت همچنين براي تحليل طبيعت جنبش نيرومند زمين (فاصله، عمق، شتاب، جابجايي، ساز و كار گسل، بزرگي و ...) استفاده مي شود. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار