سوال علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران در مجلس از وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در دستور کار  جلسه علنی نوبت عصر امروز قوه مقننه قرار داشت.
کد خبر: ۷۶۵۳۶۵
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۸ 23 July 2019

به گزارش تابناک رضوی به نقل از خبرآنلاین، سوال نماینده تهران از امیر حاتمی در رابطه  با دسترسی به فیلم اعترافات و مستند مربوط به دو تابعیتی ها و علت پخش آن در جلسه علنی مجلس و محرمانه بودن آن، بود.

 

پس از اینکه امیر حاتمی وزیر دفاع توضیحاتی درباره سوال این نماینده ارائه کرد و گفت این سوال در حیطه وظایف وی نیست، رحیمی در  پشت تریبون قرار گرفت ، اما پیش از اینکه توضیحات خود را ارائه کند، تعدادی از نمایندگان از جمله علیرضا سلیمی نماینده محلات، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، حمیدرضا فولادگر نماینده اصفهان و تعداد دیگری از نمایندگان با در دست گرفتن کتاب آیین نامه داخلی مجلس خواستار ارائه تذکر درباره توضیحات رحیمی شدند.

 

آنگونه که تسنیم گزارش داده، حاجی دلیگانی با فریادهای مکرر اعلام می کرد که توضیحاتی که نماینده تهران ارائه میکند خارج از موضوعات مطرح شده درباره سوال است و  وی نباید آنها را بیان کند.

 

در همین کریمی قدوسی نماینده مشهد در مجلس  با حضور در کنار جایگاه  هیئت رئیسه مجلس با دادن یادداشتی خواستار دریافت وقت برای ارائه توضیحات درباره فیلم پخش شده، داشت.

 

پس از اینکه علیرضا رحیمی اعلام کرد "باید مشخص شود فیلم های امنیتی در کدام دستگاه تولید می شود، اگر اطلاعات سپاه این فیلم را تولید کرده چرا در صحن علنی پارلمان پخش می شود و یا اینکه باید مشخص شود فیلم های به مانند گاندو در کجا ساخته می شوند" تعداد زیادی از نمایندگان از جمله حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر در مجلس باردیگر به این موضوع اعتراض کردند و خواستار ارائه تذکر شدند که تعدادی از اعضای هیئت رئیسه مجلس (احمد امیرآبادی فراهانی و محمد علی وکیلی) تلاش کردند تا وی را آرام کنند.

 

اما محمد مهدی زاهدی نماینده کرمان نیز با حضور در جایگاه هیئت رئیسه مجلس اعتراض شدیدی به رئیس جلسه(مصری) داشت.

 

قاضی پور: حمله به سپاه یعنی حمله به کل نظام

 

همچنین نادر قاضی پور نماینده ارومیه در تذکری با اشاره به سؤال تعدادی از نمایندگان از وزیر دفاع و زیر سؤال بردن اقدامات اطلاعاتی سپاه درباره جاسوسان هسته ای، گفت: این سؤال امنیت جمهوری اسلامی را در سطح بین المللی خدشه دار کرد.

 

بنا به روایت مهر، قاضی پور گفت: سؤال آقای رحیمی در نحوه بیان وی و زیر سؤال بردن اقدامات سپاه در مورد اقدامات اطلاعاتی علیه جاسوسان هسته ای حاشیه های امنیتی برای جمهوری اسلامی خواهد داشت و حیثیت ایران را در سطح بین المللی خدشه دار کرد.

 

وی تأکید کرد: این سؤال به هیچ وجه وارد نبوده است. هیئت رئیسه مجلس در این باره بسیار ضعیف عمل کرده است. قوه قضائیه نهادی مستقل است و حمله به سپاه، حمله به نظام جمهوری اسلامی است که با خون شهدای زیادی از جمله شهید باکری ها ایجاد شده است.

 

قاضی پور تصریح کرد: آقای رحیمی شما بدعت جدیدی را در مجلس شروع کردید. سپاه در نامه ای صریحاً اعلام کرد این فیلم محرمانه نبوده است.

 

عضو کمیسیون صنایع گفت: سؤال آقای رحیمی چه ربطی به قوه قضائیه، دادگستری و سپاه دارد. سؤال آقای رحیمی توهین به سپاه است.

 

وی در پایان خطاب به مصری که ریاست جلسه را برعهده داشت، گفت: آقای رئیس اجازه ندهید نگاه مردم به شما تغییر پیدا کند.

 

فرهنگی: سوال رحیمی ارتباطی با وظایف وزیر دفاع نداشت

 

 

همچنین ایسنا گزارش داده که محمد حسین فرهنگی در اخطار قانون اساسی جلسه علنی نوبت عصر امروز مجلس با استناد به اصل ۸۸ قانون اساسی و مواد ۲۰۶ و ۲۰۷  آیین نامه داخلی مجلس گفت: اصل ۸۸ سوال از وزیر در خصوص وظایف وی را مورد اشاره قرار می‌دهد، مواد ۲۰۶ و ۲۰۷ نیز همین را تصریح کرده است، آقای رحیمی شما سوالی را مطرح کردید که هیچ ارتباطی با وزیر دفاع نداشت.

 

وی افزود: موضوع سوال این بود که چرا فیلمی در صحن مجلس پخش شده است؟ مسئول این موضوع وزیر است یا هیات رییسه؟ وزیر است یا مسئول سوالات که شخص خود آقای رحیمی بوده است. آقای رحیمی باید بررسی می‌کرد که اگر مطلبی خلاف واقع و نادرست وجود دارد، آن موضوع مطرح نشود، حال این مسئله چه ارتباطی با وزیر دفاع داشت؟

 

فرهنگی بیان کرد: اگر در این فیلم  مطالبی را دربرداشت که  واقعیت داشته یا واقعیت دارد چرا ناراحت می‌شوید؟ واقعیتی وجود داشت، منتشر شد و همه نمایندگان و ملت از آن مطلع شدند. اگر واقعیت نداشت من  ماده ۲۴ آیین نامه را تذکر می‌دهم که تصریح دارد اگر مطلب خلاف واقع منتشر شود نمایندگان می‌توانند درخواست کنند که هیات رسیدگی به تخلف عضو هیأت رییسه که اجازه پخش و انتشار  مطلب خلاف واقع را در صحن علنی داده است بررسی کنند. باید بنشینند بررسی کنند که چرا این عضو هیات رییسه اجازه انتشار مطلب خلاف واقع را در صحن داده است؟ اگر هیات رسیدگی، رای به عدم صلاحیت فرد داده است عضویت ایشان در هیات رییسه مجلس تعلیق خواهد شد، چرا به وزیر دفاع در خصوص پخش شدن فیلم در مجلس تذکر می‌دهید؟ به ایشان چه ارتباطی دارد؟

 

رفع ابهام مصری در خصوص سوال علیرضا رحیمی

 

در ادامه جلسه علنی امروز مجلس عبدالرضا مصری که ریاست جلسه را برعهده داشت، در پاسخ به ابهامی در خصوص سوال علیرضا رحیمی از وزیر دفاع در خصوص پخش فیلم دوتابعیتی‌ها در مجلس گفت: سوال آقای رحیمی در آن زمان توسط خودشان ارجاع نشده بود، بلکه مسئول ارجاع سئوالات آقای امیربادی بودند که از سوی ایشان ارجاع شده است.

 

امیرآبادی نیز بیان کرد: وقتی این سوال را ارجاع دادیم معاونت مجلس نظارت نپذیرفت، سوال در هیات رئیسه مجلس بحث شد و هیات رییسه سوال را با رای اکثریت پذیرفت و به کمیسیون ارجاع داده شد.

 

مصری همچنین گفت: آقای فرهنگی موضوع  اظهارات شما را در اولین نشست هیات رییسه بررسی کرده و به استحضار نمایندگان مجلس خواهیم رساند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار