استاندار خراسان رضوی در نشست با مدیران آب منطقه ای و آبفا:
استاندار خراسان رضوی گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی، برای کنترل ذخایر موجود، استفاده بهینه از آب، تقسیم عادلانه منابع و حفظ جمعیت روستایی و شهری باید برنامه ریزی منسجمی انجام گیرد.
کد خبر: ۷۴۲۱۹۴
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۸ 07 May 2019

به گزارش تابناک رضوی، علیرضا رزم حسینی ضمن بازدید از بخش های مختلف شرکت آب منطقه ای استان، در نشستی با مدیران عامل شرکت های آب منطقه ای و آبفا اظهار کرد: از آنجا که دولت با محدودیت منابع مالی مواجه است، تزریق اعتبارات قطره چکانی، مدت زمان اجرای پروژه های آب و فاضلاب را طولانی می کند بنابراین باید زمینه استفاده از منابع غیردولتی برای تسریع در اجرای این پروژه ها فراهم شود.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: شرکت های آب منطقه ای و آب و فاضلاب باید با نگاه مدیریت اقتصادی آب در قالب کمیته ای تخصصی، بسته مالی منسجم و قابل اجرا برای پروژه های این حوزه تدوین کنند.

وی از موافقت وزیر نیرو برای مشارکت سرمایه گذاران در اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری خبر داد و گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام گرفته، پروژه هایی مانند ساخت سد خاکی در قالب فراخوان به بخش خصوصی واگذار و ما به ازای سرمایه گذاری انجام گرفته، حق آبه در اختیار سرمایه گذار قرار خواهد گرفت.

رزم حسینی در ادامه با بیان اینکه بحث انتقال آب در دستورکار قرار دارد، اظهار کرد: درحال حاضر تمرکز ما برای تامین منابع آبی مورد نیاز بر روی آب های سطحی و زیرزمینی است اما برای سنوات آینده باید فکر اساسی شود و از این نظر موضوع انتقال آب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

وی بیان کرد: طرح انتقال آب دریای عمان به شرق کشور توسط بخش خصوصی اجرایی شده است و بدون هزینه کرد حتی یک ریال اعتبار دولتی، تاکنون 12 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در این پروژه انجام گرفته است و احتمالا تا سال 1400 خط انتقال آب به استان یزد برسد.

استاندار خراسان رضوی خطاب به مدیران شرکت های آب منطقه ای و آبفا خاطرنشان کرد: بحث انتقال آب را به طور ویژه در دستور کار قرار دهید و استانداری هم ضمن حمایت، زمینه ورود شرکت های بخش خصوصی به این پروژه را فراهم خواهد کرد.

در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خسارت های ناشی از وقوع سیل در فروردین ماه امسال گفت: باید با برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای استان و تقسیم کار بین دستگاه های اجرایی، تصرفات و موانع ایجاد شده در مسیر رودخانه ها رفع شده و از بروز خسارت در صورت وقوع سیل در سنوات آینده جلوگیری شود.

محمد علایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی هم در این بازدید، گزارشی از میزان بارش های به ثبت رسیده از ابتدای امسال ارائه کرد و با اشاره به حجم ذخایر منابع آبی گفت: از مجموع یک میلیارد و 572 میلیون متر مکعب ظرفیت 35 سد استان، تا به امروز 58 درصد آن معادل 914 میلیون میلیون متر مکعب پر شده است.

مدیران عامل شرکت های آب و فاضلاب استان، آب و فاضلاب مشهد و آب و فاضلاب روستایی هم در این جلسه گزارشی از برنامه ریزی های انجام گرفته برای تامین منابع پایدار آبی ارائه کردند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار