مدیر مطالعات ساماندهی راهبردی حریم کلانشهر مشهد:
مدیر مطالعات ساماندهی راهبردی حریم کلانشهر مشهد گفت: براساس یافته های زیست محیطی، جزایر حرارتی نه در کانون مشهد، بلکه در پیرامون شهر در حال تشکیل است.
کد خبر: ۷۲۵۵۳۴
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۹ 14 March 2019

به گزارش تابناک رضوی، قربانعلی عباس زاده با بیان اینکه توجه به عوامل زیست محیطی از بابسته های توسعه شهری است، اظهار کرد: طبق مطالعه های اخیر که با استفاده از تصاویر ماهواره ای انجام شده، جزایر حرارتی نه در کانون مشهد، بلکه در پیرامون شهر در حال تشکیل است و این مهم تمرکز بیشتر مدیران شهری به حریم شهر را می طلبد.

 

وی خاطرنشان کرد: در 50 سال گذشته تعداد 80 روستا به شهر مشهد وارد شده که در حال حاضر بیش از 70 درصد مشکلات کالبدی و ساختمان های ناایمن و عمده بافت های فرسوده ای که اکنون در شهر دیده می شود، ناشی از ورود همین روستاها به شهر بوده است.

 

عباس‌زاده عنوان کرد: برای دستیابی به توسعه پایدار نمی‌توان نسبت به حریم شهرها بی‌تفاوت بود، همچنین رسالت مدیریتی و اخلاقی ما نیز ایجاب می‌کند نسبت به فضاهای پیرامونی بی‌تفاوت نباشیم.

 

وی با بیان اینکه طبق آنچه مطالعات اخیر نشان می دهد وضعیت کنونی حاشیه شهر مشهد معلول 3 عامل است، گفت: اول موقعیت جغرافیایی، توپولوژی، منابع خدادادی و خصوصیات طبیعی نقاط پیرامونی مشهد است که این عامل از اختیار ما خارج می باشد.

 

عباس‌زاده ادامه داد: دومین عامل سوء‌مدیریت‌ها، رویکردهای سودجویانه و منفعت‌طلبانه است که منابع موجود در حریم شهر مشهد را نابود کرده‌اند و ما در چند سال آینده با فاجعه های انسانی خطرناکی روبه‌رو خواهیم بود و سومین عامل نیز عدم هماهنگی بین سازمان ها و نهادهای عمومی از یک طرف و قوانین و مقررات حاکم از طرف دیگر است.

 

وی افزود: در طول سال های گذشته به جز شهرداری که توانسته 30 هزار هکتار از حریم شهر را مدیریت کند، سازمانی دیگر کمتر به وظایف قانونی خود عمل کرده و همه آنچه از مشکلاتی که ما امروز در حاشیه شهر با آن مواجه هستیم در 66 هکتاری اتفاق افتاده که در ید مدیریت شهری نبوده است.

 

مدیر مطالعات ساماندهی راهبردی حریم کلانشهر مشهد تصریح کرد: مدیران شهری در قبال مشکلاتی که در حاشیه شهر وجود دارد 3 ماموریت شامل؛ حفاظت و نظارت بر مناطق پیرامونی شهر، بهبود خرابی‌های حاصل از آنچه به ما ارث رسیده و بهره‌برداری پایدار از منابع در سال های آینده را به عهده دارند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار