معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور خبر داد؛
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور گفت: تسهیلات پایداری که 18 هزار میلیارد تومان در یک و نیم سال گذشته برای فعالیت و اشتغال روستایی توزیع شده است 42 درصد تسهیلات را بانوان دریافت کردند. 
کد خبر: ۷۲۴۵۹۸
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۰ 12 March 2019

به گزارش تابناک رضوی، معصومه ابتکار در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه توانمندی‌های بانوان ایران‌ زمین (سایه سار مینو)، اظهار داشت: برگزاری این نمایشگاه کار بسیار ارزنده و مهمی است و از همه دست‌اندرکاران استانی، اعضای شورای اسلامی شهر مشهد و مقامات استانی خراسان رضوی و همچنین تشکل‌های مردمی همچون شورای مشارکت‌های زنان مجمع خیران سلامت خراسان رضوی تشکر می‌کنم که امکان برقراری چنین نمایشگاهی را فراهم کردند. 

وی با بیان اینکه زنان ایرانی توانمندی‌های زیادی در عرصه‌های مختلف تولیدی، اقتصادی، علمی و فرهنگی دارند، تشریح کرد: توانمندی‌های دختران و زنان این سرزمین بسیار متنوع است و دولت دوازدهم با به رسمیت شناختن این عرصه برنامه‌ریزی‌هایی را در دستور کار خود داد تا شاهد حضور موثر و موفق زنان در عرصه‌های اقتصادی باشیم. 

ابتکار ادامه داد: زنان ما در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران تحولات زیادی داشتند. تقریباً 27 درصد جامعه زنان ایرانی تحصیلات نمایشگاهی دارند و حدود 48 درصد شاغلان هم از تحصیلات برخوردار هستند؛ بنابراین موضوع تحصیلات دانشگاهی و مهارت‌های کار آفرینی زمینه حضور زنان در مشارکت‌‎های اقتصادی را فراهم کرده است. 

معاون رئیس جمهور در حوزه بانوان و خانواده با اشاره به اینکه فعالیت‌های بانوان می‌تواند به اقتصاد ملی ایران کمک کند، تصریح کرد: بسیاری از شاخص‌ها گواه این مطلب بوده که اگر زنان ایرانی بتوانند زمینه‌های لازم را برای مشارکت اقتصادی پیدا کنند در رشد شاخص اقتصادی ایران هم بسیار تأثیرگذار خواهند بود و 75 درصد از صنایع دستی ایران را زنان تولید می‌کنند که یکی از جاذبه‌های مهم کشور ما محسوب می‌شود. 

وی با بیان اینکه در حوزه محصولات کشاورزی بیش از 40 درصد به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم زنان روستایی در تولید فرآورده‌های کشاورزی نقش دارند، ابراز کرد: در شرکت‌‎های دانش بنیان و در حوزه علم سهم زنان قابل توجه است؛ 27 درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند و در حوزه علم، پویش و شرکت‌های دانش بنیان هم سهم خوبی دارند اما هنوز می‌توانند نقش پررنگ‌تری ایفا کنند. 

ابتکار افزود: باید در این زمینه بیش از پیش تلاش شود البته رشد خوبی داشتیم که این امر امیدوارکننده و نویدبخش آینده‌ای بسیار خوب است. در عرصه هنر اگر تنها پدید آورندگان کتاب را در نظر بگیریم 22 هزار خانم در سال 97 پدیدآورنده کتاب بودند؛ بنابراین در همه این ابعاد زنان حضور تعیین کننده‌ای می‌توانند داشته باشند. 

معاون رئیس جمهور در حوزه زنان و خانواده خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر دولت برای توانمند افزایی زنان در بعد مهارتی همکاری‌های خوبی بین سازمان آموزش‌های فنی و حرفه‌‎ای و سایر دستگاه‌های مختلف ایجاد کرده است و در خصوص مهارت و مدیریت کسب و کار در معاونت زنان و خانواده با استان‌ها طرح‌هایی را اجرایی کردیم. 

وی با بیان اینکه به طور خاص در عرصه اقتصاد مقاومتی طرح‌هایی را دنبال می‌کنیم، عنوان کرد: کارگروهی به این منظور داریم که در بحث تحریم‌ها معاونت از کمپین مردمی تحت عنوان «زنان نسل تحریم» حمایت می‌کند، اعضای این کمپین زنانی هستند که باوجود همه سختی‌های اقتصادی در عرصه تولید، فعالیت اجتماعی و اقتصادی حضور دارند. 

ابتکار در رابطه با بحث تسهیلات برای مشاغل خانگی، بیان کرد: دولت برای مشاغل خانگی تسهیلاتی در نظر گرفته که در دسترس است و ثبت‌نام در آن از طریق سایت وزارت کار امکان پذیر خواهد بود. تسهیلات پایداری که 18 هزار میلیارد تومان در یک و نیم سال گذشته برای فعالیت و اشتغال روستایی توزیع شده است 42 درصد تسهیلات را بانوان دریافت کردند. 

معاون رئیس جمهور در حوزه بانوان با اشاره به اینکه بانوان در زمینه بنگاه داری و اجرای بنگاه‌های پایدار موفق‌تر بوده‌اند، تصریح کرد: فعالیت بانوان در چرخه ارزش کمرنگ دیده نشده، در نهایت بحث بازاریابی است که اینگونه نمایشگاه‌ها در حوزه بازاریابی می‌‎تواند موثر باشد و در تامین بازار و شبکه‌های بازاریابی نمایشگاه می‌تواند مؤثر عمل کند. 

وی افزود: خراسان رضوی ظرفیت منطقه‌ای و بین‌المللی در برگزاری این چنین نمایشگاه‌هایی دارد، نمایشگاه «سایه سار مینو» به دست آوردهای بانوان اختصاص دارد که فصل و راه جدیدی باز می‌کند، البته انتظار داریم در همه نمایشگاه‌ها سهم بانوان به خوبی دیده شود، این نمایشگاه‌های تخصصی فرصتی را فراهم می‌کند که بانوان مقداری عقب ماندگی‌ها را جبران کنند.

ابتکار با اشاره به اینکه با هد‌فگیری‌های دولت دوازدهم و تسید محمد امام پور:

مهیدات رئیس جمهور در مسئله زنان، بانوان می‌تواند نقش پررنگ‌تری در جامعه داشتند، تشریح کرد: زنان الزاماً باید درآمدزایی داشته باشند تا بتوانند زندگی و فرزندان خود را تامین کنند، این امر مسئله مهمی است؛ دولت و مجلس به‌همین منظور تسهیلات و حمایت‌های ویژه‌ای را پیش‌بینی کرده‌اند. 

معاون رئیس جمهور در حوزه بانوان و خانواده عنوان کرد: باید در نمایشگاه‌ها و فرصت‌های مختلف اولویت و توجه ویژه‌ای به زنان سرپرست خانوار شود و امیداریم که شاهد پیشرفت‌ها و تحولات مثبتی در حوزه اقتصاد بانوان باشیم. 

وی افزود: ما در جنگ اقتصادی ناجوان‌مردانه کشور را تهدید می‌کند و آمریکا از تمام ظرفیت‌های خود استفاده می‌کند تا ایران تمام مبادلات پولی و بانکی‌اش را متوقف کند و نابه سامانی ارزی در ایران به وجود بیاورد، همه این تحریم‌ها را ماه‌ها دولت آمریکا در کنار جنگ روانی انجام می دهد تا مردم و جوانان را ناامید کند و مردم را به این سمت ببرد که هیچ امیدی به آینده نداشته باشند. 

معاون رئیس جمهور در حوزه بانوان گفت: اینکه مشکلاتی داریم انکار نمی‌کنیم، اما باید آن‌ها را برطرف کنیم. با این همدلی‌ها و قرار گرفتن در یک راستا برای عظمت و اقتدار ایران اقدام با ارزشی است که نشان می‌دهد با وجود همه مشکلات، کاستی‌ها و کمبودهایی که داریم می‌توانیم راه روشن و آینده‌ای سرشار از امید برای جوانانمان ترسیم کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار