یک ژنرال ارشد آمریکایی اعلام کرد: اگر ترکیه سامانه ضد موشکی اس-۴۰۰ روسیه را خریداری کند، آمریکا نباید جنگنده F-۳۵ به این کشور بفروشد.
کد خبر: ۷۲۲۶۰۳
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵ 06 March 2019

تابناک رضوی به نقل از خرداد: ژنرال کورتیس اسکاپاروتی، رئیس فرماندهی نیروهای ناتو در اروپا گفت‌: ترکیه باید به عنوان یک عضو ناتو در خرید سامانه اس-۴۰۰ از روسیه تجدیدنظر کرده یا از خرید سیستم‌ها و یا جنگنده‌های نظامی آمریکایی صرف نظر کند.

 

وی ادامه‌ داد: استفاده ترکیه از سامانه اس-۴۰۰ باید با جلوگیری از روند فروش F – ۳۵ تهدید شود.

 

این اظهارات در حالی بیان‌ شد که مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که توافق اس-۴۰۰ یک توافق نهایی است و تغییری در این توافق انجام نمی‌گیرد. با این حال آمریکا و کشورهای ناتو بارها اعتراض خود را نسبت به این خرید اعلام کرده‌ و گفته‌اند که این سیستم مطابق با سیستم‌های ناتو نبوده و یک تهدید امنیتی محسوب می‌شود.

 

این ژنرال آمریکایی افزود: در حال‌ حاضر مقامات آمریکا برای گفت‌وگو درباره عواقب احتمالی خرید اس-۴۰۰ در ترکیه به سر می‌برند.

 

وی افزود: بهترین توصیه نظامی من این است که آمریکا فروش جنگنده F-۳۵ را متوقف کند و به این شکل می‌توان ترکیه را درباره خرید اس-۴۰۰ تحت فشار قرار داد.

 

همچنین در این جلسه استماع کمیته‌ سرویس‌های نظامی سناتورها اعتراض خود را نسبت به فروش جنگنده‌های F-۳۵ به ترکیه اعلام کردند. این‌ در حالی است که ترکیه یکی از مشارکت کنندگان در تولید مشترک جنگنده‌های F-۳۵ بوده و برخی از قطعات این جنگنده در ترکیه ساخته شده است.

 

تام تیلیس، یکی از سناتورها اعلام کرد: پیام کنگره به مقامات ترکیه کاملاً آشکار است. آنها باید خطرات ناشی از خرید اس-۴۰۰ را مدنظر قرار داده و در این باره اقدام کنند.

 

به‌ گزارش ‌آسوشیتدپرس، وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد، واشنگتن به ترکیه درباره خرید سامانه‌های اس ۴۰۰ روسیه که عواقبی خواهد داشت، هشدار داده است.

 

رابرت پالادینو، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: ما به ترکیه صراحتا درباره خرید احتمالی اس ۴۰۰ و اینکه منجر به بازنگری در شراکت ترکیه در تولید برنامه اف ۳۵ می‌شود و ممکن است شامل بازنگری در فروش‌های احتمالی تسلیحاتی دیگر در آینده شود، هشدار داده‌ایم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار