دولت کره جنوبی اخیرا یک هیئت تجاری و اقتصادی را به ایران اعزام کرده است.
کد خبر: ۶۲۷۰۸۵
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۳ 05 July 2018

به گزارش تابناک : در شرایطی که آمریکا قصد دارد تحریم های تجاری و اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران را بار دیگر از سر بگیرد، کره جنوبی یک هیئت را به تهران اعزام کرده و از سوی دیگر قصد دارد رایزنی هایی را با دولت ترامپ در اواسط جولای آغاز کند.

بر اساس این گزارش، یک مقام ارشد وزارت خارجه کره جنوبی در این باره گفت: آمریکا 4 نوامبر را به عنوان تاریخ از سرگیری تحریم ها علیه ایران تعیین کرده است. ما تصور می کنیم که اعمال تحریم های مجدد آمریکا علیه ایران، نه تنها تاثیر مهمی بر صنایع پتروشیمی ما خواهد داشت بلکه کل سیستم پرداخت ارزی بین ایران و کره جنوبی را مختل خواهد کرد. ما اکنون در حال برنامه ریزی برای انجام دور دوم مذاکرات با آمریکا در ماه جولای هستیم.

دور نخست مذاکرات بین مقام های ارشد کره جنوبی و آمریکا پس از اعلام تصمیم واشنگتن برای اعمال تحریم ها علیه ایران در ماه می انجام شده است.

این مقام ارشد وزارت خارجه کره جنوبی افزود: در حالی که روابط ما با آمریکا مهم است، در عین حال روابط ما با ایران نیز با اهمیت است. به همین دلیل است که یک هیئت دولتی کره جنوبی هفته گذشته از ایران دیدن کرده است. البته سئول گزینه دیگری غیر از مشارکت در تحریم ها ندارد ولی تمایل دارد که نهایت تلاش خود را برای حفظ روابط با ایران انجام دهد.

این گزارش افزود: اگر آمریکا از متحدانش بخواهد که واردات نفت از ایران را به طور کامل قطع کنند، این مساله تاثیر منفی زیادی بر اقتصاد کره جنوبی خواهد داشت. سئول به شدت به واردات نفت از ایران وابسته است. هم اکنون 13 درصد نفت وارداتی کره جنوبی از ایران تامین می شود که نقش مهمی در صنعت پتروشیمی این کشور دارد. صنعت پتروشیمی کره جنوبی 73 درصد نفت وارداتی ایران را مصرف می کند. بیش از 53 درصد میعانات وارداتی کره جنوبی از ایران تامین می شود.

بانک های مرکزی ایران و کره جنوبی هم اکنون با طراحی مکانیسم خاصی پرداخت های ارزی مربوط به صادرات و واردات بین دو کشور را انجام می دهند. این مکانیسم که مبتنی بر "وون" پول کره جنوبی است، در سال 2010 میلادی و پس از اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران، طراحی و اجرا شده است.

اعمال تحریم های آمریکا می تواند موجب کاهش شدید صادرات نفت ایران به کره جنوبی شود و این مساله در نهایت صادرکنندگان کره جنوبی را با معضلات جدی روبرو خواهد کرد. مکانیسم فعلی این گونه عمل می کند که پول نفت صادراتی ایران در حساب هایی با وون در بانک های کره جنوبی پس انداز می شود و صادر کنندگان این کشور پس از صادر کردن کالا به ایران می توانند پول خود را از این حساب ها برداشت کنند.

 

 

منبع : تسنیم 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار