وزارت خارجه عربستان سعودی با صدور بیانیه‎ای حملات شیمیایی در شهر دوما واقع در غوطه شرقی دمشق را محکوم کرد.
کد خبر: ۵۸۷۷۶۰
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۸ 08 April 2018

به گزارش تابناک : در ادامه این بیانیه که در راستای حمایت از تروریست‌های جیش الاسلام تنظیم شده است، آمده که جامعه بین الملل باید از غیرنظامیان دوما حمایت کند.

کارشناسان و تحلیلگران مسایل سوریه می‌گویند که حملات شیمیایی دوما توسط گروهک جیش الاسلام در پی پیشروی چشمگیر ارتش سوریه در دوما و با هدف فرار از شکست صورت گرفته است.

عناصر تروریستی در پی پیشروی ارتش سوریه در شهر «دوما» واقع در غوطه شرقی دمشق و برای فرار از شکست در دوما و نجات تروریست‏ها، بار دیگر سناریوی کشتار غیرنظامیان سوری و حملات شیمیایی را اجرا و دولت سوریه را به انجام آن متهم کرده‌اند.

وزارت دفاع روسیه ادعا‌های مطرح شده درباره استفاده دمشق از تسلیحات شیمیایی در دومای غوطه شرقی را رد کرده است.

پس از هشدار روسیه درباره قصد تروریست‌ها برای حمله شیمیایی به دوما در غوطه شرقی، بامداد امروز (یکشنبه) این اتفاق رخ داد.

شبکه الجزیره صبح امروز یکشنبه اعلام کرد، در این حمله شیمیایی تا کنون ۱۵۰ غیرنظامی کشته و صد‌ها غیرنظامی دیگر مجروح شده‌اند.

منابع رسانه‌ای گروهک جیش‌الاسلام بار دیگر اتهامات مبنی بر استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی را به کار برده‌اند تا شاید بتوانند جلوی پیشروی ارتش را بگیرند.

وزارت خارجه آمریکا با ابراز نگرانی درباره حمله شیمیایی در غوطه شرقی، تلاش کرد از این اقدام تروریست‌ها علیه دولت سوریه بهره‌برداری کند.

وزارت خارجه آمریکا بامداد یکشنبه اعلام کرد که گزارش‌ها درباره حمله شیمیایی به شهر دوما در سوریه را با نگرانی پیگیری می‌کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: «سابقه استفاده رژیم (سوریه) از سلاح‌های شیمیایی علیه مردم خودش غیرقابل انکار است. روسیه مسئول هدف قرارداده شدن سوری‌ها توسط سلاح‌های شیمیایی است».

خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» به نقل از یک منبع رسمی وابسته به دولت سوریه گفت که تروریست‌های جیش الاسلام در وضعیت فروپاشی در دوما قرار دارند، اما رسانه‎های وابسته به آن‌ها با جعل اخبار مربوط به حملات شیمیایی تلاش می‌کنند مانع پیشروی نیرو‌های ارتش سوریه شوند.

منبع رسمی می‌گوید که ارتش سوریه که در حال پیشروی سریع در دوما و غوطه شرقی است، نیازی به استفاده از هیچ نوع مواد شیمیایی ندارد.

دوما در شرق دمشق، تنها شهری است که هنوز از حضور تروریست‌ها پاکسازی نشده و روند اخراج عناصر این گروهک که تحت حمایت عربستان سعودی قرار دارد، به دلیل اختلافات داخلی این گروهک به تعویق افتاده است.

در نتیجه عملیات نظامی که ارتش سوریه از اوایل اسفند ۱۳۹۶ آغاز کرده است، مناطق غوطه شرقی دمشق جز شهر دوما به طور کامل از حضور افراد مسلح و گروه‌های تروریستی پاکسازی شده و دمشق برای ممانعت از خمپاره‌پراکنی تروریست‌ها، منتظر پاکسازی کامل دوما است.

گروهک جیش الاسلام که مورد حمایت مالی و تسلیحاتی عربستان سعودی بوده و سرکرده‌های آن در ریاض مستقر هستند، از ابتدای عملیات ارتش سوریه در منطقه غوطه شرقی اعلام کرده بود که «هرگز» این منطقه را ترک نخواهد کرد.

دولت سوریه همچنین در سال ۲۰۱۳ با همکاری روسیه و تحت نظارت کشور‌ها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله آمریکا و سازمان ملل، تمام سلاح‌های شیمایی خود را نابود کرد.

 

 

منبع : فارس

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار