شهردار مشهد گفت: شهر نیاز به یک مجموع ورزشی بزرگ برای ورزش معلولان دارد امیدواریم بتوانیم سال آینده کلنگ ساخت این مجموعه ورزشی را به زمین بزنیم.
کد خبر: ۱۰۷۰۳۶۹
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۸ 03 October 2022

به گزارش تابناک رضوی، سید عبدالله ارجائی امروز در نشست صمیمی شهردار با جامعه ناشنوایان که با حضور مدیرکل بهزیستی، رئیس آموزش‌وپرورش استثنایی خراسان رضوی و جمعی از ناشنوایان برگزار شد، اظهارداشت: بارها براین نکته تأکید داشته و داریم که مشهد حرم شهر و شهر امام‌رضا(ع) است.

وی با بیان اینکه امام رضا(ع) امام رئوف هستند افزود: بر همین اساس نمی‌شود در شهر امام مهربانی‌ها، 15 درصد از جمعیتش را که افراد دارای نیازهای ویژه هستند، را نادیده گرفت.

شهردار مشهد اضافه کرد: معتقدیم شهری که به همه افرادش خدمات‌رسانی نکند شهر امام رضا(ع) نیست در شهر امام رضا(ع) حمل‌ونقل عمومی، فضای سبز و شادی و مسیرهای تردد باید برای همه باشد.

ارجائی تصریح کرد: شهری که نمی‌تواند به افراد دارای نیازهای ویژه خود خدمات‌رسانی کند شهر کاملی نیست و بر همین اساس این شهرها هستند که دچار معلولیت هستند، زیرا نمی‌توانند به همه افراد جامعه خدمت‌رسانی کنند.

وی ضمن اشاره به اینکه شهر خوب شهری است که بتواند به همه خدمت‌رسانی مناسبی داشته باشد خاطرنشان کرد: همه افراد جامعه از جمله افراد دارای نیازهای ویژه باید بتوانند از خدمات شهر استفاده کنند و بر همین اساس تمام تلاشمان این است که فاصله زیاد خدمات‌رسانی به این افراد را کاهش دهیم.

شهردار مشهد ادامه داد: در همین راستا از ابتدای کار اعلام کردیم که تمام پروژه‌های عمرانی باید پیوست معلولان داشته باشد و هیچ پروژه‌ای بدون این پیوست کد تخصیص اعتبار نخواهد گرفت.

ارجائی افزود: در حوزه حمل‌ونقل عمومی نیز تأکید شده که اتوبوس‌هایی برای خرید مورد تأیید است که دارای رمپ ویژه معلولان باشد.

وی با بیان اینکه ایستگاه اتوبوس و مترو نیز باید برای معلولان و افراد دارای نیازهای ویژه مناسب‌سازی شود اظهار کرد: همچنین ایستگاه‌های اتوبوس برای نابینایان باید از طریق صوت و برای ناشنوایان از طریق تصویر اعلام شود.

شهردار مشهد اضافه کرد: یکی دیگر از سیاست‌های ما مناسب‌سازی پیاده‌روها برای تردد نابینایان است که بخشی از پیاده‌روها مناسب‌سازی شده و این کار ادامه خواهد داشت، در کنار آن تعداد زیادی از تقاطع‌ها نیز برای عبور افراد دارای نیازهای خاص مناسب‌سازی شده و مابقی نیز مناسب‌سازی خواهند شد.

ارجائی افزود: دراین دوره حتی به دنبال این هستیم تا فضاهای بازی در بوستان‌ها را برای افراد دارای نیازهای ویژه مهیا کنیم که دراین راستا چند وسیله بازی ویژه استفاده معلولان را طراحی و تولید کرده و در برخی بوستان‌ها نصب‌ کرده‌ایم که این کار ادامه خواهد داشت، دراین راه از گروه‌های دانش‌بنیان که برای استفاده معلولان وسایل بازی طراحی کنند حمایت خواهیم کرد.

وی در خصوص در نظر گرفتن سرویس برای دانش آموزان استثنایی نیز گفت: با پیگیری‌های انجام‌شده و تصویب شورای اسلامی شهر به سرویس مدرسه دانش آموزان استثنایی کمک خواهیم کرد و به دنبال این هستیم تا این کمک‌ها را پایدار کنیم.

شهردار مشهد در پاسخ به درخواست ایجاد اشتغال برای معلولان از جمله ناشنوایان نیزاظهارکرد: در بحث اشتغال نیز در حد توان کمک خواهیم کرد و بازار دائمی را برای عرضه محصولات تولیدی افراد دارای نیازهای ویژه‌راه اندازی خواهیم کرد.

ارجائی به درخواست‌های مطرح‌شده در خصوص کمک شهرداری به ورزش ناشنوایان و افراد دارای نیازهای ویژه اشاره و تأکید کرد: در حوزه ورزش معلولان یک آرزو دارم که امیدوارم با کمک سایر دستگاه‌ها بتوانیم آن را درمشهد اجرایی کنیم.

وی تصریح کرد: معتقدم مشهد به یک مجموعه بزرگ ورزشی مخصوص معلولان در رشته‌های مختلف نیاز دارد که باید در زمینی 10 تا12 هکتاری احداث شود، اکنون به دنبال جانمایی این مجموعه ورزشی هستیم تا برای همه در دسترس باشد امیدواریم بتوانیم کلنگ ساخت این مجموعه بزرگ را سال آینده به زمین بزنیم.

شهردار مشهد به اختصاص من‌کارت برای استفاده معلولان نیز اشاره و اظهار کرد: با پیگیری‌های انجام‌شده و تصویب شورای اسلامی شهر، 100 سفر رایگان در ماه با اتوبوس و قطار شهری برای معلولان درنظرگرفته شده است که دراین راستا تاکنون برای حدود چهار هزار نفر من‌کارت صادرشده و آمادگی افزایش این تعداد را با معرفی افراد معلول از طریق بهزیستی داریم.

ارجائی در ادامه به مشکل ناشنوایان برای تماس با آتش‌نشانی اشاره کرد و افزود: برای تماس افراد ناشنوا نه‌تنها با آتش‌نشانی بلکه با اورژانس و پلیس نیز آمادگی داریم تا از شرکت‌های دانش‌بنیانی که بتوانند این نرم‌افزار را تولید کنند آن را خریداری کرده ودراختیار آنان قرار دهیم.

وی در ادامه گفت: درمجموع معتقدیم حق ناشنوایان و افراد دارای نیازهای ویژه برای استفاده از شهر با افراد سالم تفاوت ندارد و باید با همکاری هم شهر را برای استفاده همه آماده کنیم.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار